Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
A.R.K. technické služby
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
5. decembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od © BratislavaDen.sk Diskusia()

Mesto chystá tender na zimnú a letnú údržbu za viac ako 50 miliónov eur

Vo Vestníku Úradu verejného obstarávania vyšlo v utorok 4. decembra predbežné oznámenie o obstarávaní „Letná a zimná údržba komunikácií a cestnej zelene na území mesta Bratislavy“. Na sociálnej sieti na to upozornila mestská poslankyňa Lucia Štasselová.

Ide o súťaž na letnú a zimnú údržbu komunikácií a cestnej zelene na území Bratislavy na štyri roky za odhadovaných 51,48 milióna eur s DPH. Tender plánuje spustiť magistrát 27. decembra.

Štasselová uviedla, že plány na údržbu a upratovanie mesta na rok 2017 sa pohybovali na úrovni 8,85 milióna eur a pôvodné prognózy na rok 2018 boli v sume 6,15 milióna eur. Preto je prekvapujúce, že nový návrh rozpočtu so zmenou nepočíta a plánuje na údržbu ciest minúť opäť 8 850 000 eur. „Zverejnená informácia vo vestníku ÚVO však prekračuje všetky naše predstavy. Uvedená suma 42 900 990 eur bez DPH na štyri roky znamená, že mesto si ide objednať dodávateľské služby za viac ako 10 miliónov ročne,“ uviedla.

O čistotu verejných komunikácií sa v súčasnosti stará firma A.R.K. technické služby. Zmluva je uzavretá do októbra 2018, avšak mestským poslancom sa nepozdáva. Primátora požiadali o ukončenie zmluvy z dôvodu jej porušovania.

„Hlavné mesto SR Bratislava je v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov a v súlade so Štatútom hlavného mesta SR Bratislavy správcom prejazdných úsekov ciest a miestnych komunikácií I. a II. triedy na území hlavného mesta Bratislavy. Z tohto titulu je povinné zabezpečovať zjazdnosť a schodnosť vyššie uvedených komunikácií. Nikde, v žiadnom zákone ani štatúte sa neuvádza, že mesto si má obstarávať predražené služby, bez vyhodnotenia zistených podvodov a nastavenia systému tak, aby sa neopakovali,“ uviedla Štasselová.

Predbežné oznámenie si môžete pozrieť TU.

„Predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na základe výkonov a súm za predchádzajúce roky. Do výslednej sumy sa premietli aj predpokladaný vývoj cien, očakávané výkony služieb či zvýšenie podielu ekologického posypového materiálu. Uvedená suma je však iba predpokladaná hodnota zákazky. Reálnu sumu vygeneruje verejné obstarávanie,“ uviedal pre BratislavaDen.sk hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

Ako na pracovných raňajkách povedalo mesto, že chce zriadiť svoj vlastný mestský podnik pre zimnú a letnú údržbu ciest. Fungovať by mal podobne ako Dopravný podnik Bratislava alebo Odvoz a likvidácia odpadu. Novinárom to povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Kým však mesto založí svoj podnik, na štyri roky chce obstarať nového dodávateľa na letnú i zimnú údržbu. Podľa primátora to bude rámcová zmluva. „Rozsah objednávaných služieb od dodávateľa bude klesať úmerne s tým, ako sa bude zvyšovať kapacita mesta vykonávať tieto činnosti vlastným komunálnym podnikom,“ spomenul.

Zaujímate sa o zimnú a letnú údržbu?

Už nemôžete hlasovať v tejto ankete. Anketa bola ukončená.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X