Mesto dostane na obnovu prístreškov zastávok z eurofondov takmer 2 milióny eur

Zastavky mhd mesto vallo remisova.jpg

Bratislava podpísala s ministerstvom zmluvu o nenávratnom príspevku na obnovu viac ako 200 prístreškov.

Bratislava dostane z eurofondov takmer 2 milióny eur na obnovu prístreškov zastávok. Hlavné mesto podpísalo zmluvu s Ministerstvom investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR o nenávratnom príspevku v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na projekt obnovy a doplnenia viac ako 200 prístreškov v Bratislave.

Podpísali sme zmluvu, vďaka ktorej môže Bratislava z eurofondov zrekonštruovať zastávky verejnej dopravy, z IROP sme na to vyčlenili takmer 2 milióny eur,“ uviedla na dnešnom brífingu ministerka Veronika Remišová.

Veľký záujem o modernizáciu

Podľa Remišovej je o modernizáciu verejnej dopravy na Slovensku veľký záujem. „Zo sumy 26 miliónov eur sme navyšovali alokáciu na viac ako 120 miliónov eur a podporili sme mnohé projekty aj v ďalších mestách. Ak chceme aby ľudia menej používali autá, aby bol v mestách čistejší vzduch a zdravšie prostredie, je potrebné investovať práve do riešení verejnej dopravy,“ uviedla ministerka.

Ako dodal primátor Bratislavy Matúš Vallo, v rámci obnovy v hlavnom meste zrekonštruujú viac ako 200 prístreškov spolu s označníkmi a prehľadným rozpisom dopravy.

Nové prístrešky pribudnú na autobusových, trolejbusových aj električkových zastávkach a obnova 105 z nich bude hradených práve z tohto programu,“ dodal Vallo.

Pokrytie veľkých investícií

Primátor poznamenal, že eurofondy sú pre Bratislavu veľmi dôležité na pokrytie veľkých investícií.

Mesto z eurofondov financovalo napríklad modernizáciu Dúbravsko-Karloveskej radiály, aktuálne začala výstavba predĺženia takmer štyri kilometre dlhej električkovej trate do Petržalky,“ poznamenal Vallo s tým, že podpora mestskej hromadnej dopravy je pre neho prioritou.

Ide o najväčší projekt Dopravného podniku Bratislava (DPB) v oblasti investície do infraštruktúry, čo sa zastávok týka, preto hľadáme rôzne možnosti financovanie,“ uzavrel predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský s tým, že celý projekt zvýši kvalitu cestovania v Bratislave.

Viacero zdrojov

Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať z viacerých zdrojov. Výška príspevku z IROP predstavuje 1 851 642,79 eur, pričom DPB sa na financovaní podieľa päťpercentnou spoluúčasťou.

Ďalšie prístrešky dopravný podnik vybuduje vďaka 100-tisícovej dotácii zo strany vlády a zvyšné vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB. Moderné prístrešky začnú pribúdať už na budúci rok, predovšetkým na miestach, kde doteraz chýbali.

Ich kapacita bude prispôsobená frekvencii nastupujúcich cestujúcich počas prepravnej špičky. Niektoré budú mať solárne panely, vďaka čomu sa znížia náklady na ich prevádzku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk