Náhradné bývanie pre obyvateľov z reštituovaných domov musí mesto zabezpečiť do konca roka 2016, v súčasnosti je požiadavka na približne 580 náhradných bytov.
Mesto Bratislava hľadá záujemcov, ktorí by chceli so samosprávou spolupracovať pri obstarávaní náhradných bytov pre ľudí z reštituovaných domov. Povinnosť obstarať náhradné bývanie pre obyvateľov z reštituovaných domov má mesto zo zákona.
V súčasnosti má radnica požiadavky na približne 580 náhradných bytov, zabezpečiť ich musí najneskôr do konca roka 2016. Hlavné mesto o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Bratislavská radnica môže náhradné byty pre obyvateľov z reštituovaných bytov zabezpečiť kdekoľvek na území hlavného mesta. Ako informuje Bratislava na svojej stránke, v súčasnosti riešia viaceré formy obstarania bytov. Stavať možno napríklad na mestských pozemkoch, no radnica by chcela zohnať na spoluprácu pri obstarávaní bytov aj partnerov.
„Zákon totiž okrem vlastnej výstavby na pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta pripúšťa aj ďalšie formy obstarania bytov, napríklad kúpu hotových bytov alebo budúcu kúpu bytov v rôznych fázach prípravy alebo realizácie investičného zámeru,“ píše sa na internetovej stránke bratislavskej samosprávy.
Záujemcovia o spoluprácu môžu hlavné mesto kontaktovať cez prvého námestníka primátora Milana Černého alebo ozvať sa na Oddelení správy nehnuteľností bratislavského magistrátu.
Časť náhradných bytov pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave by mala vyrásť v bývalom priemyselnom areáli Matador v Petržalke. Pozemky tu vlastní taliansky investor, ktorý ponúkol mestu, že v rámci prvej etapy výstavby tu postaví 272 náhradných nájomných bytov. No výstavba v Matadore spĺňa potreby menej než polovice žiadateľov o náhradné bývanie.
„Hlavné mesto je povinné obstarať taký počet bytov, koľko nárokov na bytovú náhradu bolo, resp. ešte bude priznaných, t. j. približne 580 bytov,“ vysvetlila začiatkom marca hovorkyňa mesta Bratislavy Ivana Skokanová. Na zabezpečenie náhradného bývania pre obyvateľov z reštituovaných domov má radnica ešte necelé dva roky. Obyvatelia z reštituovaných bytov však na ulici neskončia, podľa zákona môžu reštituované byty užívať dovtedy, kým im mesto nezabezpečí náhradné bývanie.
Na výstavbu náhradných bytov pre obyvateľov z reštituovaných domov môže mesto požiadať o dotáciu zo štátneho rozpočtu. Zo zákona je na obstaranie jedného metra štvorcového bytu vyčlenených maximálne 1 000 eur, v tom sú zarátané aj náklady na vybudovanie potrebnej technickej infraštruktúry a na obstaranie pozemku na výstavbu, informovala v minulosti radnica. O príspevok od štátu môže mesto žiadať až po vydaní právoplatného stavebného povolenia.
Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pre štvor- až päťčlennú rodinu ide o trojizbový byt o výmere do 75 metrov štvorcových. Nesmie ísť pritom o holobyty, náhradné byty musia byť vybavené v takom štandarde, aby sa dali hneď užívať.