Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budovy_byty_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com
25. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Mesto bude kupovať náhradné nájomné byty

Situáciu ľudí žijúcich v reštituovaných bytoch bude hlavné mesto riešiť kúpou náhradných nájomných bytov. Na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní ministerstva dopravy a výstavby s primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom to povedal štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček.

Zároveň dodal, že chcú, aby mesto malo možnosť kupovať náhradné nájomné byty namiesto výstavby alebo popri výstavbe, prípadne inom spôsobe obstarania týchto náhradných nájomných bytov. „Chceme na tento problém prispieť všetkými možnými prostriedkami, aké štát k dispozícii má. Či už to budú legislatívno-technické, finančné alebo metodické, chceme napomôcť k tomu, aby mesto mohlo aj kupovať náhradné nájomné byty, nielen stavať. Je to zásadná zmena oproti doterajšiemu prístupu k veci. Mesto taktiež pri riešení tohto problému pomohlo tým, že prijalo možnosť v prípade potreby aj finančne dopomôcť ku kúpe náhradných nájomných bytov, čo je tiež novinka,“ doplnil Ďurček.

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala má hlavné mesto na základe zákona z roku 2011 povinnosť poskytnúť náhradné ubytovanie 580 uchádzačom, pričom na základe kompetencií mesta sa Bratislava týmto dostala do neriešiteľnej situácie, keďže zákon sa v meste nedá vykonať. „Bratislava nemá stavebný úrad, tie sú v mestských častiach, ktoré sú však zásadne proti výstavbe náhradných nájomných bytov,“ povedal Nesrovnal. Okrem výstavby by teda dodatočným možným riešením situácie okolo nájomníkov v reštituovaných domoch bola kúpa náhradných nájomných bytov mestom Bratislava.

V súčasnosti dotácia od štátu na základe zákona je limitovaná tisíc eurami na meter štvorcový náhradného nájomného bytu. Podľa štátneho tajomníka Ďurčeka však zároveň zákon dáva možnosť poskytnúť dotáciu na takzvanú technickú vybavenosť vo výške 5 800 eur na jeden byt. „Je tu aj ďalšia možnosť dotácie až do výšky 10 800 eur na jeden byt na obstaranie pozemku pre náhradné nájomné bývanie. Predpokladáme, že s finančným príspevkom od mesta by sme mohli uvažovať o kúpe niektorých bytov v Bratislave. Hovorili sme aj s ministerstvom financií, lebo nechceme limitovať cenu bytov, ktoré sa budú obstarávať tým, ako je nastavená výška dotácie, aby aj mesto mohlo finančne prispieť na doplatok za meter štvorcový za cenu toho bytu,“ uzavrel Ďurček.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X