Mesto má ďalšie kúpalisko: Ekoiuventa s Mičurinom sú už vo vlastníctve mesta

Micurin ekoiuventa areal kupalisko rekonstrukcia.jpg

Bratislavský Mičurín sa vracia späť verejnosti. Významný kultúrny komplex sa dostal pod mestskú správu a po rekonštrukcii ho opäť zaplnia rodiny s deťmi.

Významný miestny komplex Ekoiuventa aj so známym kúpaliskom Mičurín je teraz definitívne vo vlastníctve mesta Bratislava. Ide o areál vo významnej časti mesta neďaleko Slavína a Horského parku.

Toto rozhodnutie je dôležitým krokom pre mesto a záväzkom vrátiť tomuto verejnému priestoru jeho pôvodnú funkciu. V nedávnej minulosti ohrozovalo riziko straty tohto významného komplexu, keď okolité pozemky postupne skupovali developeri a súkromné osoby so záujmami vo výstavbe.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pod vedením ministra Daniela Bútoru, s podporou šéfa Úradu vlády SR Michala Luciaka a ministra financií Michala Horvátha dosiahlo dohodu, vďaka ktorej mesto Bratislava získalo práva na tento historický komplex.

Areál, budovy aj kúpalisko

Mesto plánuje revitalizovať budovy v rámci Mičurína vrátane historického objektu Ekoiuventy. Má slúžiť ako Centrum voľného času so širokou škálou programov a aktivít pre deti a mladých ľudí, zameraných na rôzne oblasti, ako je umelecká tvorba, kultúra, šport, technológie a osobnostný rozvoj.

Revitalizácia priestoru okolo kúpaliska vytvorí príjemné miesto pre oddych, vonkajšie aktivity a kultúrne podujatia. Samotné kúpalisko bude tiež spravované mestskou spoločnosťou STaRZ a rozšíri tak možnosti letného rekreácie pre obyvateľov Bratislavy.

Toto rozhodnutie otvára nové možnosti pre miestnych obyvateľov a návštevníkov, ktorí sa budú môcť opäť tešiť z tohto historického a kultúrneho komplexu. Revitalizácia Mičurína prinesie nový život tomuto významnému verejnému priestoru v srdci Bratislavy.

Národné kultúrne pamiatky

Areál Ekoiuventa, nazývaný aj Mičurín, patrí k národným kultúrnym pamiatkam od roku 2016. Zahrňuje Dom mládeže, schodisko, bazén, amfiteáter a polyfunkčnú budovu, ktoré boli postavené v štýle socialistického realizmu v 50. rokoch minulého storočia.

Mičurín mal v minulosti zabezpečovať pre deti rôzne voľnočasové aktivity a stále pre mnohých zostáva dôležitým symbolom detstva. Mnohí tu trávili voľný čas, či už v lete ako na jedinom kúpalisku v Starom Meste, alebo v skleníkoch, dielňach alebo v budove Domu mládeže.

Náročný proces

Mesto Bratislava začalo vyjednávať s Ministerstvom školstva SR o vyjasnení pozemkových vzťahov, tento proces sa začal ešte v roku 2021 a trval viacero mesiacov. Náročné rokovania a úradné postupy sa ukončili úspešne a mesto môže konečne prevziať kontrolu nad týmto komplexom.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zas majetkovoprávnym vysporiadaním získalo pozemky vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré už v súčasnosti užíva. Ide o pozemky v Petržalke na Hrobákovej, Černyševského a Ševčenkovej ulici, na ktorých sa nachádzajú budovy ich vzdelávacích inštitúcií, s tým, že mesto má na uvedené pozemky do budúcnosti predkupné právo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk