Mesto má novú firmu pre zabezpečovanie verejného osvetlenia, vznikli Technické siete Bratislava

Verejné osvetlenie, Hviezdoslavovo, námestie
Foto: ilustračné, SITA

Problém s verejným obstarávaním pretrváva ešte z čias predchádzajúceho volebného obdobia.

Verejné osvetlenie v Bratislave by mala po novom zabezpečovať mestská firma Technické siete Bratislava. Ako uviedol starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti, rozhodli o tom bratislavskí poslanci na tohtotýždňovej mestskej rade.

Verejné osvetlenie prevádzkuje magistrát Bratislavy cez firmu Siemens, ktorej síce vypršala zmluva, avšak mestu sa nepodarilo vysúťažiť jej nástupcu.

Problém s týmto verejným obstarávaním vrátane pokút od Úradu pre verejné obstarávanie pretrváva ešte z čias predchádzajúceho volebného obdobia.

Stále horšia situácia

Ako poznamenal starosta Ružinova, situácia s nefunkčným osvetlením sa tento rok výrazne zhoršila a nemal kto zabezpečovať nápravu.

Preto sa veľmi teším, že sa mesto nakoniec rozhodlo vziať situáciu do vlastných rúk a na návrh primátora sme na mestskej rade schválili založenie novej mestskej firmy Technické siete Bratislava. Verejné osvetlenie sa tak nebude súťažiť ako miliónový biznis externej firme, ale vezme si ho do prevádzky samotné hlavné mesto,“ vysvetlil Chren.

Okrem úspory peňazí by to malo znamenať aj impulz pre rozširovanie a dobudovanie mestskej optickej dátovej siete (potrebnej napríklad pre inštaláciu kamier mestskej polície) a pre rozširovanie elektrickej konektivity (napríklad budovanie nabíjačiek pre elektromobily, napájaných zo stĺpov verejného osvetlenia).

Sankcia od ÚVO

Koncom roka 2016, počas primátorovania Iva Nesrovnala, sa skončila 20-ročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo hlavné mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens.

Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečovala spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na 12 mesiacov s možnosťou opcie na ďalších 12 mesiacov.

V máji tohto roka uložil Úrad pre verejné obstarávanie hlavnému mestu sankciu vo výške 78 948,02, eura v súvislosti so zadaním nadlimitnej zákazky z decembra roku 2016 na služby správy verejného osvetlenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk