Mesto má rozpočet, hospodáriť bude s vyše 362 miliónmi eur

peniaze, ekonomika
ilustračné: SITA

Bratislava pod novým vedením bude tento rok hospodáriť s rozpočtom takmer 362,7 milióna eur. Na druhý pokus o tom vo štvrtok rozhodli na mimoriadnom rokovaní bratislavskí mestskí poslanci.

Pred dvoma týždňami na riadnom zasadnutí bratislavského mestského parlamentu poslanci rozpočet pre početné výhrady nezaradili ani na rokovanie. Vo štvrtok, po zapracovaní niektorých ich pripomienok, poslanci rozpočet schválili.

Bratislavskí mestskí poslanci tak po vyše troch mesiacoch ukončili rozpočtové provizórium. Návrh rozpočtu, ktorí mestskí poslanci dostali na preštudovanie ešte 26. februára, sa však stretol s mnohými výhradami z ich strany.

Kritizovali zníženú dotáciu na verejnú dopravu, chýbajúce peniaze na kamerový systém či cyklistickú dopravu. Radnici poslanci poslali množstvo pripomienok, z nich niektoré primátor Ivo Nesrovnal do rozpočtu zapracoval.

„Všetky kluby dali svoje pripomienky, bolo ich viac ako 100. Časť z nich bola ústna, ktoré sme zodpovedali a časť sme pripravili na zapracovanie do tohto rozpočtu, ktorý predkladáme,“ povedal primátor Nesrovnal pred rokovaním s tým, že ďalšie pripomienky budú zapracovávať počas roka zmenami v rozpočte.

Do rozpočtu sa nateraz dostalo 16 poslaneckých pripomienok. Poslancom sa podarilo presadiť do rozpočtu napríklad 50-tisíc eur na rozvoj kamerového systému. Pôvodne na kamery bolo naplánovaných len 4 400 eur, aj to bol príspevok od Rady vlády pre prevenciu kriminality.

O 100-tisíc eur viac oproti pôvodnému návrhu dostane aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktoré organizuje kultúrne podujatia v meste, medzi nimi napríklad aj letný festival Kultúrne leto. Po 20-tisíc eur pribudlo aj na prácu s bezdomovcami či na podporu mnohodetných rodín.

Najväčšia kritika sa na vedenie mesta spustila pre dotáciu pre Dopravný podnik Bratislava. Viacerí poslanci, ale aj tri zo štyroch odborových zväzov DPB, kritizovali, že podnik dostane na bežnú prevádzku o takmer 3,5 milióna eur menej ako vlani. Objednať si pritom mesto chce vyše 45 miliónov vozových kilometrov, čiže približne rovnaký objem výkonov ako vlani.

Celková navrhovaná suma pre DPB je podľa primátora o viac ako päť miliónov eur vyššia. No podľa odborárov primátor mieša bežné a kapitálové výdavky, problémom pre odborárov je práve menej peňazí na bežnú prevádzku podniku. Primátor Nesrovnal stále trvá na tom, že DPB dostáva tento rok viac peňazí ako vlani.

Mesto si splní všetky povinností, ktoré voči dopravnému podniku má. Poslanci uznesením požiadali primátora, aby na rokovanie mestského zastupiteľstva predložil výsledky externej kontroly, ktorej cieľom bude zvýšiť kvalitu mestskej hromadnej dopravy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk