Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sneh v hlavnom meste
ilustračné: SITA
28. mája 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Mesto minulo na zimnú údržbu ciest menej ako predchádzajúcu zimu

Bratislava minula na zimnú údržbu komunikácií 3 011 532 eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcou zimou menej o takmer 400-tisíc eur.

Ako informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu, zimná údržba komunikácií v správe hlavného mesta trvala od novembra 2016 do apríla 2017. Celkovo sa spravilo 431 posypov v rajónoch a 10 celomestských likvidačných posypov, na ktoré bolo vyčlenených 55 strojov a 86 ručných pracovníkov.

„Hoci bola tohtoročná zima náročnejšia na údržbu v porovnaní s minulou zimou, ušetrili sme v rámci efektívnych opatrení značné finančné prostriedky. Navyše, pri takmer dvojnásobnom počte zásahov v teréne v porovnaní s minulým rokom sme pomáhali so zimnou údržbou aj mestským častiam, ktoré nás o to požiadali,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Celková úspora súvisela s uplatňovaním opatrení, ktoré hlavné mesto realizovalo už v minulom zimnom období 2015/2016 a v tomto zimnom období v nich pokračovalo. Išlo napríklad o pravidelný monitoring predpovede počasia a monitoring pohybu mechanizmov zimnej údržby cez GPS snímače, preventívny posyp vo vybraných lokalitách, včasné premiestnenie sypačov do určených lokalít pred samotným zásahom, spolupráca s policajným zborom v prípade nutnosti sprevádzania zásahových mechanizmov či možnosť využitia rezervných mechanizmov od dodávateľa A.R.K. technické služby a ďalšie.

Vo výraznej miere sa na dosiahnutej úspore podpísala aj nová koncepcia čistenia verejných priestorov v prípade tzv. „suchej zimy“. Znamená to, že pokiaľ nebolo nutné odpratávať sneh, starali sa pracovníci o zabezpečenie čistoty verejných priestranstiev.

Mesto zabezpečovalo zimnú údržbu na 4 374 518 m2 prejazdných úsekoch ciest a miestnych komunikáciách I. a II. triedy o celkovej dĺžke 1 153 km spolu s 306 937 m2 námestí, chodníkov, lávok pre peších, priechodov pre chodov, plôch statickej dopravy, lávok pre peších, nadchodov, schodov, zastávok MHD a 257 autobusových ník. Oproti prechádzajúcemu zimnému obdobiu došlo k navýšeniu celkovej výmery v správe mesta o 7 000 m2 z dôvodu zaradenia lávok pre peších na zrekonštruovanom Starom moste.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X