Mesto odsudzuje agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine, je pripravené pomôcť jej obyvateľom

Bratislava City
Foto: GettyImages, AP Photo/Andrew Marienko - koláž BratislavaDen.sk

Bratislava je pripravená pomôcť obyvateľom partnerského mesta Kyjeva a vyčleniť na to prostriedky z rozpočtu.

Poslanci Bratislavy spoločne s vedením mesta prijali na úvod mestského zastupiteľstva vyhlásenie Hlavného mesta SR Bratislavy k vojenskému napadnutiu Ukrajiny.

Dnes v noci ozbrojené sily Ruskej federácie na príkaz Kremľa vojensky zaútočili na nášho suseda, Ukrajinu. Obyvateľky a obyvatelia ukrajinských miest aj na celej Ukrajine dnes žijú v obave o svoju bezpečnosť, život a zdravie svojich blízkych,“ uvádzajú vo vyhlásení.

Odsudzujú agresiu

Predstavitelia hlavného mesta, poslanci, starostovia mestských častí a vedenie mesta hlboko odsudzujú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine.

Bratislava je pripravená pomôcť obyvateľom nášho partnerského mesta Kyjeva aj všetkým obyvateľom Ukrajiny a sme pripravení pre tento účel vyčleniť prostriedky z rozpočtu hlavného mesta. Ukrajinskému ľudu vyjadrujeme plnú podporu,“ vyjadrili sa vo vyhlásení zástupcovia mesta. Po zverejnení záverov Bezpečnostnej rady SR bude mesto informovať o svojich ďalších krokoch.

Financie na pomoc

Mestskí poslanci na zastupiteľstve schválili vyčlenenie sumy 100-tisíc eur z bežného rozpočtu hlavného mesta v súvislosti s útokom na Ukrajinu, na humanitárnu pomoc a iné výdavky, ktoré vyplynú z aktuálnej situácie.

Primátor Matúš Vallo ozrejmil, že konkrétne využitie týchto financií bude vedenie mesta komunikovať s predstaviteľmi štátu.

Pomôže aj kraj

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je pripravený poskytnúť pomoc Ukrajine. Ako uviedol riaditeľ odboru komunikácie a propagácie BSK Michal Feik, poslanci a poslankyne zastupiteľstva BSK ostro odsudzujú vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine.

Ide o neakceptovateľné a hrubé porušenie medzinárodného práva. Obyvateľom Ukrajiny vyjadrujeme podporu a chceme ich uistiť o našej solidarite,“ poznamenal s tým, že BSK je pripravený pomôcť a poskytnúť dočasné ubytovanie a sprostredkovať humanitárnu aj finančnú pomoc.

Bezpečnostná rada BSK zasadne bezodkladne po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu a bude sa riadiť jej pokynmi v oblasti krízového riadenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk