V mestskej kase je tento rok na odstraňovanie grafitov vyčlenených 85-tisíc eur, žiadať o príspevok môžu právnické osoby, ktorých zakladateľom nie je hlavné mesto, alebo fyzické osoby s trvalým pobytom v Bratislave.
Hlavné mesto aj tento rok prispeje obyvateľom či organizáciám na odstraňovanie nelegálnych grafitov z fasád budov a objektov v hlavnom meste. Prideľovanie príspevkov na odstraňovanie grafitov sa riadi zásadami, ktoré vlani v apríli schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo a platia aj v tomto roku. Mesto o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Mesto môže podľa schválených zásad poskytnúť jednorazový príspevok v maximálnej výške 3 000 eur žiadateľovi raz ročne. Žiadateľ môže peniaze použiť len na náklady súvisiace s odstraňovaním nelegálnych grafitov z fasád bytových a nebytových priestorov a objektov. Príspevok môže využiť na nákup odstraňovacích, jednorazových či ochranných náterov a na služby súvisiace s projektom.
Žiadosť o príspevok možno podať na bratislavskom magistráte k poslednému dňu v mesiaci, najneskôr do 30. septembra daného kalendárneho roka alebo do vyčerpania rozpočtovaných peňazí na tento účel.
Vlani bratislavská radnica vyčlenila na odstraňovanie grafitov 49-tisíc eur. Peniaze magistrát porozdeľoval do konca augusta medzi 38 žiadateľov. Príspevok získali napríklad vlastníci nehnuteľností, správcovia bytových domov či vlastníci bytových a nebytových priestorov. Na vyčistenie pokreslených stien získalo peniaze napríklad aj Národné osvetové centrum, Onkologický ústav sv. Alžbety, Stavebná fakulta STU, Bytové družstvo Centrum, Gymnázium Metodova i ďalší žiadatelia.
Žiadosti o pridelenie príspevku na odstraňovanie grafitov môžu ľudia nájsť na internetovej stránke mesta Bratislava www.bratislava.sk. Žiadateľ musí priložiť aj fotodokumentáciu poškodenej nehnuteľnosti a čestné vyhlásenie, že poškodenie nie je kryté poisťovňou. Doložiť tiež musí výpis z listu vlastníctva a doklad (zmluvu) právnickej osoby o spravovaní danej nehnuteľnosti.
Žiadateľ zodpovedá za správnosť údajov, ak ich uvedie nepravdivo alebo požiada v jednom kalendárnom roku o príspevok viackrát, mesto mu po najbližšie dva rozpočtované roky nemusí finančný príspevok už poskytnúť. Žiadosti posudzuje komisia zriadená na tento účel, jej členmi sú spravidla zástupcovia komisie mesta pre oblasť životného prostredia, poslanci mestského zastupiteľstva a zástupca hlavného mesta, ktorých menuje primátor.