Mesto podporuje aj súkromné zariadenia pre seniorov, počas troch rokov im vyplatilo poriadne vysokú sumu

Ockovanie seniori stare mesto 3.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com

Od roku 2019 vyplatilo na prevádzku súkromných zariadení viac ako dva milióny eur.

Bratislava vyplatila od roku 2019 viac ako dva milióny eur na prevádzku neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov (ZPS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Hlavné mesto, ktoré je zriaďovateľom siedmich ZPS v Bratislave, ako jedna z mála samospráv pravidelne vypláca finančný príspevok na prevádzku aj neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v ZPS,“ uviedla Rajčanová s tým, že od roku 2019 mesto vyplatilo spolu viac ako dva milióny eur na prevádzku týchto súkromných zariadení.

Mestské ZPS

Hlavné mesto je zriaďovateľom siedmich mestských ZPS – Domov seniorov Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života, Dom tretieho veku, Domov seniorov Lamač, Gérium a Domov pri kríži, ktoré poskytujú sociálnu starostlivosť bratislavským seniorom v rôznych mestských častiach s kapacitou viac ako tisíc miest.

Za mimoriadne nasadenie počas minulého roka bola ôsmim sociálnym a zdravotníckym zamestnankyniam našich zariadení udelená Cena primátora 2021 – Kolektívna cena COVID hrdinovia,“ podotkla Rajčanová.

Okrem verejných ZPS mesto oceňuje aj prácu zamestnancov súkromných ZPS, v ktorých sú umiestnení Bratislavčania, a je im poskytovaná sociálna služba s finančnou podporou hlavného mesta.

Podávanie žiadostí

Súčasťou júnového stretnutia primátora s prevádzkovateľmi neverejných ZPS bolo predstavenie návrhu metodického postupu v súvislosti s podávaním žiadosti o sociálnu službu a finančného príspevku na prevádzku u neverejného poskytovateľa v ZPS.

Spoločným cieľom mesta a neverejných poskytovateľov je nastaviť spravodlivý a transparentný systému evidencie, administrácie a celkového manažmentu prichádzajúcich žiadostí založenom na princípoch solidarity,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

Magistrát si plní obligatórnu povinnosť a finančne podporuje sociálne služby, ktoré poskytuje neverejný poskytovateľ v ZPS žiadateľom s trvalým pobytom v Bratislave.

Pomoc počas pandémie

Mesto poskytlo v roku 2019 finančný príspevok na prevádzku 18 neverejným poskytovateľom sociálnej služby v ZPS vo výške 434 954,50 eura.

V roku 2020 sa ich počet zvýšil na 24 a celková suma príspevku na ich prevádzku bola 1 557 224, 09 eura. Vďaka finančnému príspevku v roku 2020 väčšia časť ZPS nezvyšovala úhrady klientov za sociálnu službu, a to napriek zvýšeniu cien potravín, energií a plynu, ako aj nákladov spojených s pandémiou,“ poznamenala Rajčanová.

Finančná pomoc zo strany mesta bola počas pandémie zameraná na znižovanie alebo udržiavanie cien úhrad za sociálnu službu, vyrovnávanie vzniknutých prevádzkových nákladov, zabezpečovanie dezinfekcie a ochranných pomôcok, ako aj navýšenie mzdových nákladov u zamestnancov a ich odmeňovanie.

Vítajú spoluprácu s mestom

Zariadenia neverejných poskytovateľov sociálnych služieb vítajú spoluprácu s mestom, k čomu prispelo aj posilnenie sociálnej politiky hlavného mesta so zameraním na rôzne cieľové skupiny a transformácia Sekcie sociálnych vecí na magistráte od roku 2019,“ podotkla hovorkyňa mesta.

V rámci nej sa vytvorilo samostatné Oddelenie sociálnej podpory seniorov a ľudí so znevýhodnením.

Tento rok spolupracujeme s 25 súkromnými zariadeniami, ktoré poskytujú sociálnu službu pre 278 Bratislavčanov. Tým bude v roku 2021 vyplatený finančný príspevok na prevádzku v odhadovanej výške 1 980 000 eur,“ uzavrela Rajčanová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk