Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ockovanie seniori stare mesto 3.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com
7. júla 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Mesto podporuje aj súkromné zariadenia pre seniorov, počas troch rokov im vyplatilo poriadne vysokú sumu

Od roku 2019 vyplatilo na prevádzku súkromných zariadení viac ako dva milióny eur.

Bratislava vyplatila od roku 2019 viac ako dva milióny eur na prevádzku neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov (ZPS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Hlavné mesto, ktoré je zriaďovateľom siedmich ZPS v Bratislave, ako jedna z mála samospráv pravidelne vypláca finančný príspevok na prevádzku aj neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v ZPS,“ uviedla Rajčanová s tým, že od roku 2019 mesto vyplatilo spolu viac ako dva milióny eur na prevádzku týchto súkromných zariadení.

Mestské ZPS

Hlavné mesto je zriaďovateľom siedmich mestských ZPS – Domov seniorov Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života, Dom tretieho veku, Domov seniorov Lamač, Gérium a Domov pri kríži, ktoré poskytujú sociálnu starostlivosť bratislavským seniorom v rôznych mestských častiach s kapacitou viac ako tisíc miest.

Za mimoriadne nasadenie počas minulého roka bola ôsmim sociálnym a zdravotníckym zamestnankyniam našich zariadení udelená Cena primátora 2021 – Kolektívna cena COVID hrdinovia,“ podotkla Rajčanová.

Okrem verejných ZPS mesto oceňuje aj prácu zamestnancov súkromných ZPS, v ktorých sú umiestnení Bratislavčania, a je im poskytovaná sociálna služba s finančnou podporou hlavného mesta.

Podávanie žiadostí

Súčasťou júnového stretnutia primátora s prevádzkovateľmi neverejných ZPS bolo predstavenie návrhu metodického postupu v súvislosti s podávaním žiadosti o sociálnu službu a finančného príspevku na prevádzku u neverejného poskytovateľa v ZPS.

Spoločným cieľom mesta a neverejných poskytovateľov je nastaviť spravodlivý a transparentný systému evidencie, administrácie a celkového manažmentu prichádzajúcich žiadostí založenom na princípoch solidarity,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

Magistrát si plní obligatórnu povinnosť a finančne podporuje sociálne služby, ktoré poskytuje neverejný poskytovateľ v ZPS žiadateľom s trvalým pobytom v Bratislave.

Pomoc počas pandémie

Mesto poskytlo v roku 2019 finančný príspevok na prevádzku 18 neverejným poskytovateľom sociálnej služby v ZPS vo výške 434 954,50 eura.

V roku 2020 sa ich počet zvýšil na 24 a celková suma príspevku na ich prevádzku bola 1 557 224, 09 eura. Vďaka finančnému príspevku v roku 2020 väčšia časť ZPS nezvyšovala úhrady klientov za sociálnu službu, a to napriek zvýšeniu cien potravín, energií a plynu, ako aj nákladov spojených s pandémiou,“ poznamenala Rajčanová.

Finančná pomoc zo strany mesta bola počas pandémie zameraná na znižovanie alebo udržiavanie cien úhrad za sociálnu službu, vyrovnávanie vzniknutých prevádzkových nákladov, zabezpečovanie dezinfekcie a ochranných pomôcok, ako aj navýšenie mzdových nákladov u zamestnancov a ich odmeňovanie.

Vítajú spoluprácu s mestom

Zariadenia neverejných poskytovateľov sociálnych služieb vítajú spoluprácu s mestom, k čomu prispelo aj posilnenie sociálnej politiky hlavného mesta so zameraním na rôzne cieľové skupiny a transformácia Sekcie sociálnych vecí na magistráte od roku 2019,“ podotkla hovorkyňa mesta.

V rámci nej sa vytvorilo samostatné Oddelenie sociálnej podpory seniorov a ľudí so znevýhodnením.

Tento rok spolupracujeme s 25 súkromnými zariadeniami, ktoré poskytujú sociálnu službu pre 278 Bratislavčanov. Tým bude v roku 2021 vyplatený finančný príspevok na prevádzku v odhadovanej výške 1 980 000 eur,“ uzavrela Rajčanová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X