Mesto pokračuje s obnovou hradieb, hotové majú byť v júni

hradby, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA

Do letnej sezóny plánuje radnica sprístupniť časť hradieb i Vtáčiu vežu, kde chcú vystavovať kópie zbraní, s ktorými obyvatelia v minulosti bránili hradby mesta.

Na bratislavských hradbách sa opäť pracuje a upratuje. Mestská organizácia Generálny investor Bratislavy začala s úpravami už v apríli, počas nadchádzajúceho predĺženého víkendu plánujú začať s úpravou Vtáčej veže, ktorá je súčasťou mestských hradieb.

Na úpravu hradieb i veže radnica vyčlenila 23-tisíc eur, ide o jednu z priorít občianskeho rozpočtu. Práce na hradbách by mali byť hotové v júni, aby boli hradby do letnej sezóny pripravené pre návštevníkov.

Predĺžený víkend využije Generálny investor Bratislavy na úpravu Vtáčej veže – polkruhovej bašty v múre hradieb. Na jej vonkajšej strane totiž treba odstrániť poškodené časti tehlovej koruny. Práve tieto práce budú od piatka do nedele (8. – 10. mája) spojené s dopravnými obmedzeniami na Staromestskej ulici, ktorá vedie popod hradby.

Pre stavebné práce bude v tomto termíne zúžená doprava v smere do mesta len do jedného pruhu. Mesto plánuje vežu aj vyčistiť, odstrániť z nej mreže, urobiť elektroinštalácie a rozvody a pripraviť ju pre budúcu expozíciu. Mesto vo Vtáčej veži totiž plánuje vystaviť kópie zbraní, s ktorými obyvatelia kedysi bránili hradby mesta.

Dobovú expozíciu plánuje mesto sprístupniť spolu s hradbami a v malej zbrojnici vo veži budú môcť ľudia vidieť napríklad halapartne, kuše, meče či muškety. Okrem veže plánuje radnica opraviť aj časti hradbového a parkanového múru, ktoré sú v havarijnom stave, ale aj schody a dlažbu.

Úpravu mestských hradieb plánuje mesto stihnúť do letnej sezóny. Po ukončení stavebných prác Generálny investor Bratislavy hradby vyčistí a plánujú tu vysadiť aj trvalky. Radnica už má aj predstavu, ako hradby oživiť. Program na hradbách bude v réžii mestských organizácií, budú sa na ňom podieľať Mestský ústav ochrany pamiatok, Múzeum mesta Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko i ďalší.

„Vítaní sú všetci, ktorí by chceli využiť mestské hradby na kultúru a zábavu. Je to priestor, ktorý by sme radi poskytli aj pre organizovanie známych bratislavských akcií ako napríklad Korunovačné slávnosti alebo Dni majstrov ÚĽUV,“ doplnila námestníčka bratislavského primátora Iveta Plšeková.

Rozbehnuté stavebné práce sú prvou etapou obnovy mestských hradieb. V budúcnosti by sa mesto chcelo pustiť aj do celkovej obnovy hradieb, no takýto projekt si vyžaduje vyššie investície. Na celkovú obnovu hradieb tak radnica plánuje hľadať prípadne aj zahraničné zdroje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk