Mesto predstavilo budúcu podobu Živého námestia, predpokladaný rozpočet je 20 mil. eur

Zive namestie obnova verejny priestor kolaz.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Živé námestie vyhral návrh od nemeckých architektov Loidl v spolupráci s dopravnými inžiniermi BPR.

Magistrát Bratislavy predstavil budúcu podobu Živého námestia, ktoré má vzniknúť spojením Námestia SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenného námestia.

Medzinárodnú architektonickú súťaž vyhlásilo hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) formou súťažného dialógu a prvé miesto vyhral nemecký ateliér Loidl a štúdio BPT ako konzultanti na dopravu,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo na tlačovej konferencii.

Zive namestie obnova verejny priestor 4.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/4130990080297331

Odhadovaný rozpočet na túto rekonštrukciu je 20 mil. eur, pričom viac ako štvrtinu bude tvoriť podzemná garáž na Kamennom námestí a súčasťou projektu je aj výmena a rekonštrukcia električkových koľají,“ doplnil Vallo s tým, že ukončenie výstavby nového námestia odhaduje na roky 2024 – 2025.

Obnova verejných priestranstiev

Ako ďalej uviedol primátor, ide o jeden z hlavných projektov mesta v rámci obnovy verejných priestranstiev, na príprave ktorého pracovali dva roky.

Zive namestie obnova verejny priestor 3.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/4130990080297331

Návrh ponúka kvalitnejší priestor na stretávanie sa ľudí, rieši komplexnú a komplikovanú dopravnú situáciu a pristupuje správne aj k mnohým klimatickým nárokom,“ skonštatoval Vallo.

Viac zelene

Na novom námestí bude o tisíc metrov štvorcových viac zelene ako na pôvodnom, odstránia zbytočné bariéry a vrátia sem kamennú dlažbu, ktorá patrí do tejto časti mesta, pričom všetky zmeny budú vychádzať z Manuálu verejných priestorov MIB.

Zásadné zmeny nastanú aj v doprave, ktorá bude na budúcom námestí výrazne obmedzená.

Zive namestie obnova verejny priestor 2.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/4130990080297331

Doprava v hornej časti SNP bude prísnejšie regulovaná a nebude už možné prejsť medzi Štúrovou ulicou a priestorom pred terajším Priorom,“ vysvetlil Vallo.

Rozšírenie a obnova MHD

Na Kamenné námestie a Námestie SNP sa má postupne presunúť aj trolejbusová doprava, električkové koľaje budú zrekonštruované.

Zive namestie obnova verejny priestor 1.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/4130990080297331

V tomto verejnom priestore stlmíme tranzitnú dopravu prerušením priameho prejazdu individuálnych vozidiel medzi Špitálskou a Štúrovou ulicou. Nová organizácia dopravy, samozrejme, naďalej zabezpečí individuálnu dostupnosť dopravou pre rezidentov a návštevníkov,“ vysvetlili zástupcovia magistrátu.

V poslednej fáze obnovy Živého námestia pribudne podzemná garáž na Kamennom námestí s 500 parkovacími miestami, ktorá bude vo vlastníctve mesta.

Je pre nás dôležité mať parkovacie miesta v tejto oblasti a riešiť problémy s parkovaním návštevníkov aj rezidentov,“ uzavrel Vallo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk