Mesto prenajme plochy na parkovanie pred nemocnicou na Antolskej, k dispozícii bude takmer dvesto parkovacích miest

parkovanie parkovacia politika
Foto: archívne, BratislavaDen.sk

Priestor bude mať 199 bezplatných verejných parkovacích miest.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo súhlasí s prenájmom plôch pre Nemocnicu sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici, na ktorých bude 199 bezplatných verejných parkovacích miest. Mestskí poslanci sa na tom zhodli na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva. Parkovacie miesta na pozemkoch hlavného mesta majú slúžiť pacientom aj zamestnancom nemocnice. Vo večerných hodinách majú byť k dispozícii aj pre obyvateľov Petržalky.

Mesto schválilo výmenu pozemkov pri nemocnici v Petržalke za pozemky v bratislavskom Ružinove, aby mohol rezort zdravotníctva parkovisko pri nemocnici v Petržalke vybudovať. Ide o pozemky pri ružinovskej poliklinike, čo je oblasť jazera Rohlík i pozemok pod ružinovským zimným štadiónom.

Výmena pozemkov však zatiaľ nemôže byť, pretože medzi mestom a fakultnou nemocnicou je súdny spor, ktorý nie je vyriešený. Riešením by mohlo byť napríklad to, že by sa strany mimosúdne dohodli. Súd je pre určenie vlastníctva k pozemkom. Prípad je na krajskom súde.

„Keď sa skončí súdny spor, ktorý má fakultná nemocnica s mestom na ružinovských pozemkoch, pozemky automaticky vymenia. Mesto si tak usporiada majetkové spory,“ vysvetlil novinárom bratislavský mestský poslanec Branislav Kaliský. Keďže poslanci vo štvrtok prenájom pozemkov na parkovanie schválili, s výstavbou parkovacích miest môžu začať v roku 2019 a parkovať by sa mohlo od roku 2020. Prípravy na parkovisko môžu byť aj napriek tomu, že súdny spor pokračuje.

Tento projekt spolu robia nemocnica, hlavné mesto SR Bratislava i ministerstvo zdravotníctva. Prenájom pozemkov v utorok schválilo aj petržalské miestne zastupiteľstvo. Časť pozemkov patrí totiž aj mestskej časti Bratislava-Petržalka, mesto má však väčšiu časť. Návrh v utorok petržalské zastupiteľstvo schválilo s podmienkami, že nemocnica bude priestor využívať len na parkovanie a nebude ich prenajímať ďalším subjektom. Petržalka tiež chce, aby okrem mesta mohla prevádzkové náklady odsúhlasiť aj mestská časť.

Aby mohli s budovaním parkoviska začať, musí mať univerzitná nemocnica k priestoru s rozlohou 6 500 metrov štvorcových právny vzťah k pozemkom. Preto nemocnica v spolupráci s ministerstvom požiadali mesto o prenájom. „Je tu problém s parkovacími miestami, nemocnica je veľká, príjazdová cesta je kľukatá,“ zhodnotila podmienky parkovania ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Pozemky budú prenajímať za symbolické jedno euro ročne, bude to však len dovtedy, kým sa vyrieši súdny spor o pozemky. Odhadovaná suma, ktorou rezort zdravotníctva projekt podporí, je 1,6 milióna eur bez DPH.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk