Mesto rozkvitne do krásy. S úpravou verejných priestorov začne v polovici marca

Kamenné námestie, kvety
ilustračné: SITA

Hlavné mesto chce v polovici marca začať s úpravou verejných priestorov. Na čistenie ulíc, doplnenie mobiliáru, výsadbu stromov, letničiek a trvaliek vyčlenilo vo svojom rozpočte 11-miliónov eur.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedal bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, na úpravu mesta dala 1,8 milióna eur aj slovenská vláda. „Dotácia umožňuje, aby sme mesto čistili častejšie a mohli zvýšiť cykly,“ doplnil primátor. Čistenie a výsadbu chce magistrát ukončiť do júna. Primátor sľubuje, že o prácach budú Bratislavčanov informovať.

Vysadiť dreviny chce magistrát napríklad na uliciach Karadžičova, Košická, Legionárska, Mickiewiczova, na Mudroňovej a aj na Mýtnej ulici. Pribudnúť by mali aj na Nábreží armádneho generála Ludvika Svobodu, Vajanského nábreží, na Kamennom námestí, Odborárskom námestí a Námestí 1.mája. Zmeny čakajú aj zeleň na Záhradníckej a Žilinskej ulici, na Šancovej a aj Vazovovej ulici.

Samospráva pripravuje aj úpravu parkov, napríklad v parku Krížna – Karadžičova pribudnú aj lavičky. Dve lavičky a trvalky pribudnú tiež v parku na Žilinskej ulici. Zrevitalizovať chce magistrát aj Spojnú ulicu, kde vysadia trávnik. Podľa potreby doplnia odpadkové koše v Starom Meste a oprava schodiska čaká aj Zámocké schody. Lavičky by mali pribudnúť pod reštauráciou UFO pri Moste SNP, pri ružinovskej poliklinike, pri Poliklinike Strečianska a aj na petržalskom Odborárskom námestí. Bratislavský magistrát na lavičky urobí verejné obstarávanie.

Novinkou budú samozavlažovacie kvetináče, do ktorých vysadia zeleň. „Kamenné kvetináče, ktoré máme teraz, sú veľmi škaredé. Samozavlažovacie sme zvolili preto, že do nich vodu nalejú a systém si sám ťahá vodu,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia a mestskej zelene bratislavského magistrátu Katarína Prostejovská. Tieto nádoby by mali byť na Kamennom námestí, na Námestí SNP, v okolí Starej tržnice a Kunsthalle, na Štúrovej ulici a na Hodžovom námestí. Spolu by ich podľa Prostejovskej malo byť približne 120. Samospráva chce kombinovať trvalky s letničkami, aby bolo mesto zakvitnuté od jari do jesene.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk