Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ostrov Sihoť, pitná voda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
13. apríla 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto s výrubom stromov na ostrove Sihoť nesúhlasí, môže byť ohrozený zdroj pitnej vody

Hlavné mesto nesúhlasí s plánom Lesov SR vyrúbať asi polovicu stromov na ostrove Sihoť. Ostrov je zdrojom pitnej vody a leží v Ochrannom pásme I. stupňa vodárenského zdroja v katastrálnom území bratislavských mestských častí Karlova Ves a Devín.

„Stromy na ostrove Sihoť patria pod štátny podnik Lesy SR. Ten si vytvára plán starostlivosti o lesy na najbližších desať rokov. K tomu najnovšiemu dala navyše Bratislavská vodárenská spoločnosť zásadnú pripomienku, že nesúhlasí s nekontrolovaným výrubom stromov na Sihoti, k čomu sa pridalo aj vedenie hlavného mesta,“ pripomenula hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová s tým, že zeleň v Bratislave chce mesto v čo najväčšej miere zachovať.

„Jedným z nich je aj prijaté uznesenie, ktorým bratislavský primátor Ivo Nesrovnal požiada Lesy SR o prevzatie správy štátnych lesov v katastri mesta Bratislavy do správy mestskej organizácie Mestské lesy. Zároveň primátor požiada o stretnutie aj ministerku pôdohospodárstva so žiadosťou o preverenie situácie,“ zhrnula hovorkyňa a poznamenala, že takýmito nekontrolovanými výrubmi môže byť navyše ohrozený aj zdroj pitnej vody, od ktorej je závislá väčšina Bratislavy. „Takýto výrub je pre mesto neprípustný,“ ukončila hovorkyňa s tým, že sprístupnenie ostrova pre cyklistov je stále otvorenou témou.

S výrubom v lesoch na ostrove Sihoť a pod Kráľovou horou nesúhlasia ani mestské častí Karlova Ves a Devín. Ako nás informoval karloveský hovorca Branislav Heldes, v prípade územia Sihoť odporúča Karlova Ves vytvorenie územia bez zásahov. „Lesy, ktoré sú v tesnom dotyku s obytnými zónami, by mali slúžiť predovšetkým pre športové a rekreačné účely, v minimálnej miere pre hospodárske účely,“ zhrnul.

„Obyvatelia vnímajú výruby mimoriadne citlivo. Sme presvedčení, že tieto lesy by mali byť v správe organizácie Mestské lesy tak, aby hlavné mesto malo vplyv na spôsoby ich využívania,“ upozornila na situáciu starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. Podľa Heldesa mestské časti Karlova Ves a Devín sú v nepretržitom kontakte. „V prípade výrubu v lokalite Kráľova hora sme na mieste zistili, že pochybil odborný lesný hospodár. Postupoval podľa neplatného hospodárskeho lesného plánu. Dohodli sme sa preto, že zastaví ťažbu a umožní len ošetrovacie práce a výrub chorých a poškodených stromov,“ doplnila starostka Devína Ľubica Kolková.

Hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek uviedol, že pripravovaný plán starostlivosti o les je nevyhnutnou a zákonnou podmienkou na obhospodarovanie každého lesného porastu. „Vyhotovuje ho odborná organizácia podľa platných noriem v súlade s požiadavkami všetkých zúčastnených organizácií vrátane štátnej správy na úseku ochrany prírody. Plán je zatiaľ v procese schvaľovania,“ zhrnul s tým, že na ostrove rastú najmä šľachtené topole, ktoré vysadili pred približne 80 rokmi a sú vo veľmi zlom zdravotnom stave. Podľa neho, obnova lesa na ostrove Sihoť nie je finančne zaujímavá, pretože je to topoľ s nízkou trhovou cenou a v zlej kvalite.

„Ak by les neobnovili, hrozí rozvrátenie porastu a zníženie vodohospodárskej funkcie lesa. Plán počíta s výsadbou aj domácich druhov topoľov, v súčasnosti tu rastú prevažne šľachtené druhy topoľa,“ ukončil Rezek.

Plán starostlivosti o les na ostrove počíta s postupnou obmenou časti stromov počas nasledujúcich desiatich rokov. Celkovo obnovia plochu 27 percent účelových lesov a vyťažiť majú podľa navrhovaného plánu približne 30 percent z celkovej zásoby dreva. Ostrov Sihoť, ktorý je pre verejnosť úplne uzavretý, slúži ako vodárenský zdroj od roku 1886, pričom tamojšia podzemná voda patrí k najkvalitnejším na celom Slovensku. Na rozlohe asi 235 hektárov sa nachádza 46 studní a 102 vrtov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X