Mesto s investorom vyrokovalo zníženie zástavby minimálne o 32 percent oproti aktuálnemu územnému plánu.
Bratislava sa dohodla s developerom projektu Petržalka City na znížení zástavby a väčšom množstve zelene.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti informuje, že mesto s investorom vyrokovalo zníženie zástavby minimálne o 32 percent oproti aktuálnemu územnému plánu, budovanie občianskej vybavenosti už od prvej etapy projektu a tiež sankcie za nedodržanie podmienok.
„Okrem toho viac ako 22-tisíc metrov štvorcových plôch pozdĺž východnej hrany novej električkovej trate určených v územnom pláne na zástavbu preklasifikujeme na plochy zelene,“ uviedol.
Intenzívna zástavba
Pred 16 rokmi primátor Andrej Ďurkovský prenajal developerovi Bratislava City mestské pozemky v Petržalke na 50 rokov.
„Prakticky nevypovedateľná zmluva umožnila developerovi na týchto pozemkoch navrhovať výstavbu podľa platného územného plánu a zásadne obmedzila možnosti mesta rozhodovať o tom, či a ako sa toto územie bude rozvíjať,“ vysvetlil Vallo s tým, že súčasný územný plán práve v tejto lokalite umožňuje intenzívnu zástavbu.
„Dedičstvo tohto zlého rozhodnutia riešime s obyvateľmi dodnes. Faktom ale je, že mesto môže robiť len to, čo mu zákon umožňuje,“ dodal.
Rokovania s investorom
Zmluvu, na základe ktorej získal investor pozemky, nie je možné podľa Valla vypovedať, ani plánovanú výstavbu úplne zakázať, keďže územný plán ju povoľuje.
„Mestu sa podarilo vyrokovať, že investor v rámci projektu vybuduje o minimálne 32 percent menej podlažných plôch oproti tomu, čo dnes umožňuje územný plán a na čo má developer de facto nárok,“ priblížil Vallo s tým, že to znamená aj nárast plochy zelene o 37 percent v projektovom území oproti územnému plánu.
„Znížený index podlažných plôch v projekte zároveň bude aj v súlade s finálnou verziou urbanistickej štúdie Petržalská os, na základe ktorej sa bude meniť územný plán,“ doplnil.
Zásadné zmeny v projekte
Rokovania s developerom mesto zavŕšilo podpisom zmluvy, v ktorej sa investor zaväzuje k zásadným zmenám v projekte v prospech obyvateľov.
„Veľmi dôležitá je dohoda na zmene etapizácie projektu, vďaka ktorej začne budovať objekty pre občiansku vybavenosť, napríklad lezeckú stenu, priestory pre kaviareň a obchody hneď od prvej etapy,“ konštatuje primátor s tým, že podľa pôvodného návrhu sa mali prvky občianskej vybavenosti, vrátane zázemia pre kultúru, realizovať najmä v záverečných etapách projektu.
Ako dodal, v novej dohode mesto ukotvilo tiež sankcie v rozsahu až jeden milión eur za prípadné porušenie zmluvných povinností a záväzkov, ktoré by mali investora motivovať, aby nové podmienky skutočne dodržiaval.