Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Most SNP
ilustračné: SITA
17. júna 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto sa odvolalo voči rozhodnutiu Pamiatkového úradu SR

Hlavné mesto sa odvolalo voči rozhodnutiu Pamiatkového úradu SR, ktorý vyhlásil Most SNP za národnú kultúrnu pamiatku. Podľa nich je Most SNP architektonicky i konštruktívne „mimoriadne odvážnym dielom, ktoré nemá na Slovensku obdobu“.

Magistrátu sa však nepáči, že súčasťou kultúrnej pamiatky majú byť aj nájazdy na most. Tie podľa mesta nemajú pamiatkovú hodnotu a pamiatkari by ich nemali zahrnúť do národnej kultúrnej pamiatky. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pred novinármi povedal, že Most SNP je ikonickou stavbou a keďže je denne súčasťou dopravy po meste, treba sa pozerať aj do budúcna. Dodal tiež, že nájazdy nie sú ničím výnimočné a považuje ich za infraštruktúrne stavby. Nestotožňuje sa tak s vyhlásením pamiatkarov, vyhlásenie Mosta SNP za pamiatku ho však potešilo.

Architektonická kvalita mosta

Projekt mosta robili v roku 1968 a stavali ho v rokoch 1972 až 1973. Autormi sú architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír, Ivan Slameň a statik Arpád Tesár. Most SNP bol prvým asymetrickým lanovým mostom tohto typu na Slovensku a druhým na svete. Vďaka svojmu tvaru a rozpätiu oceľovej konštrukcie patrí v Európe medzi ojedinelé inžinierske diela. Pamiatkari tiež pripomínajú, že významné je aj jeho využitie, tvorí dôležitú dopravnú tepnu Bratislavy. Most spája bratislavské metské časti Petržalka a Staré Mesto. Ako ďalej uvádzajú, úrad vychádza zo skutočnosti, že Most SNP je hodnotným architektonickým a technickým dielom 20. storočia a predstavuje princípy moderny. „Jeho výrazná architektonická kvalita je neoddeliteľne spojená s funkciou a konštrukčnými princípmi. Asymetrické, kompozične vyvážené riešenie s nakloneným pylónom vyjadruje odvahu a futurizmus moderny,“ píšu s tým, že elegantné krivky mosta stelesňujú nadčasové výtvarné hodnoty.

Pamiatkový úrad SR sa zatiaľ k odvolaniu mesta nevyjadril.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X