Mesto spustilo Burzu nápadov. Rozhodnite aj vy, do čoho sa investujú peniaze z rozpočtu

výtlky, cyklisti, ihrisko
ilustračné: SITA

Bratislavčania môžu oddnes poslať svoj návrh na zlepšenie služieb alebo verejného priestoru v Bratislave.

Mesto spustilo Burzu nápadov, ktorá je prvou fázou pri tvorbe občianskeho rozpočtu na budúci rok. Občania majú možnosť priamo navrhovať, ako mesto rozdelí časť peňazí zo svojho rozpočtu.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedala námestníčka primátora Iveta Plšeková, na občiansky rozpočet vyčlenili 50-tisíc eur. Svoje nápady môžu obyvatelia posielať do 31. júla. Tlačivá na vyplnenie sú na internetovej stránke mesta. Občania ich môžu prísť vyplniť aj na bratislavský magistrát, vyplnené tlačivo hodia ho schránky, ktorá je na to určená.

V tlačive Burza nápadov môžu občania určiť, ktoré témy považujú za najdôležitejšie. Sú v nej okruhy ako doprava, kultúra, šport, vzdelávanie, životné prostredie alebo transparentnosť. Ďalej môžu problém opísať a zadefinovať a napísať aj návrh riešenia problému.

„Už od úplného začiatku majú byť občania pri tvorbe občianskeho rozpočtu. Problémy teda určia oni a nie mesto. Vychádzajú z toho, čo vidia alebo aké témy ich zaujímajú. Je to zber informácií od občanov, kde čakáme nápady, čo treba v meste zlepšiť. Povedia aj to, ako to zlepšiť, dajú návod ako a kam by chceli, aby peniaze mesta budúci rok išli,“ informovala Plšeková s tým, že po zozbieraní nápadov budú v auguste odborní garanti projekty posudzovať.

„Vyradia to, čo do kompetencií mesta nepatrí,“ podotkla. V septembri by mala fungovať Rada občianskeho rozpočtu, v ktorej budú okrem odborných garantov aj zástupcovia občianskych združení.

„Sú to ľudia, ktorí zastupujú cyklodopravu, seniorov, deti, históriu alebo kultúru v meste. Pripravia verejné prerokovanie vybraných projektov. Verejné prerokovanie by malo byť koncom septembra,“ pokračuje Plšeková. V októbri sa začne hlasovanie ľudí za projekty, ktoré sa im páčia a tie budú v budúcom roku v rozpočte mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk