Mesto uzavrelo dohodu so štátnym podnikom Lesy SR o znížení ťažby dreva v Bratislave

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 5.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com

Finančná odplata 322-tisíc eur ročne, ktorú mesto zaplatí štátnym lesom, bude investovaná do rozvoja rekreačnej infraštruktúry.

Hlavné mesto uzavrelo dohodu so spoločnosťou Lesy SR, štátny podnik, o obmedzení ťažby dreva v štátnych lesoch na území Bratislavy.

Štátne lesy, ktoré spravujú viac ako polovicu lesných porastov na území Bratislavy, znížia ťažbu dreva o polovicu a na 55 percentách územia bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva. Finančná odplata 322-tisíc eur ročne, ktorú mesto zaplatí Lesom SR, bude investovaná do rozvoja rekreačnej infraštruktúry a mimoprodukčných funkcií lesov v hlavnom meste.

Každý rok tak zachránime v priemere päťtisíc vzrastlých stromov na území Bratislavy. Zároveň sa bude podporovať ľahká forma rekreácie, napríklad turistika, behanie, cyklistika, opekanie či prechádzky,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zníženie ťažby dreva

Súčasťou dohody je zníženie ťažby dreva v štátnych lesoch z maximálneho ročného objemu zhruba 21-tisíc metrov kubických pod osemtisíc metrov kubických.

Na 55 percentách územia štátnych lesov vzniknú takzvané zóny kľudu, kde bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva.

Bude sa tam vykonávať len bezpečnostná údržba, spriechodňovanie chodníkov a kosba lúk. Tieto zóny sa budú týkať najmä Devínskej Kobyly, rezervácie Vydrica pri Bielom kríži a neporušené zostanú aj všetky hodnotné časti lužných lesov.

Na zvyšnej ploche štátnych lesov budú Lesy SR vykonávať hospodárenie prírode blízkym spôsobom,“ doplnilo mesto.

Bezzásahová zóna

Po zmene začnú Lesy SR pristupovať k lesným porastom na území Bratislavy podobne ako doteraz Mestské lesy v Bratislave.

Mestské lesy v roku 2019 rozšírili bezzásahovú zónu z pôvodných štyroch percent až na 54 percent a tento podiel je vyšší ako v našich národných parkoch.

Súčasťou dohody je finančná náhrada za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne, ktorú bude hradiť mesto Bratislava.

Rozvoj rekreačnej infraštruktúry

Tieto financie následne štátny podnik Lesy SR bude investovať do rozvoja rekreačnej infraštruktúry, napríklad do opravy turistických a cyklistických trás, altánkov, miest na opekanie, studničiek, ale aj budovania vodozádržných a protieróznych opatrení, podporu ohrozených druhov živočíchov a rastlín a podpory environmentálnej výchovy,“ vysvetlil magistrát.

Dnešnej historickej dohode predchádzala dlhoročná a intenzívna snaha ochranárov a aktivistov združených v občianskom združení Iniciatíva Naše Karpaty, s cieľom maximálne podporiť rekreáciu v súlade s ochranou prírody a znížiť ťažbu dreva v týchto prímestských lesoch. Výsledkom ich snahy bolo aj pozastavenie ťažby dreva na Devínskej Kobyle, ktoré trvá už vyše troch rokov, ako aj spracovanie štúdie, na ktorú táto dohoda nadväzuje,“ uzavrela samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk