Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelezna studnicka navrh architektonicka sutaz bratislava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislava.blob.core.windows.net
4. mája 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Mesto vybralo víťazný návrh na predĺženie promenády na Železnej studničke

V druhej, záverečnej etape pracovali na návrhoch tri najlepšie tímy z predchádzajúcej etapy.

Hlavné mesto vybralo víťazný návrh na predĺženie promenády na Železnej studničke. V tlačovej správe o tom informovala Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Ďalšia zo spustených architektonických súťaží MIB má svojho víťaza. V týchto dňoch odborná porota vybrala najvhodnejší návrh na predĺženie promenády na Železnej studničke,“ uviedla Glavická.

V druhej, záverečnej etape súťaže pracovali na návrhoch tri tímy postupujúce z predchádzajúcej etapy na základe najkvalitnejších referencií. Autormi víťazného návrhu sú What architects s.r.o. v tímovej spolupráci s 3:0 Landschaft Architektur + Prokos, s.r.o.

Architektonická súťaž

Koncom minulého roka vyhlásilo hlavné mesto, MIB a Generálny investor Bratislavy architektonickú súťaž na návrh predĺženia promenády na Železnej studničke od bývalých Ferdinandových kúpeľov (rázcestie smer Kačín), okolo dvojice rybníkov, cez Drieňovské lúky, končiac neďaleko Snežienky.

Dĺžka samotnej cesty, ktorej sa architektonicko-krajinársky návrh týka, je 1,4 kilometra a celková plocha riešeného územia, bez vodnej plochy, je 31-tisíc metrov štvorcových,“ uvádza MIB.

Oddych aj ochrana

Zadanie architektonickej súťaže sa vytvorilo a konzultovalo s Mestskými lesmi Bratislavy. „Ich cieľom je spraviť promenádu Železnej studničky viac prístupnú ľuďom, aktivizovať verejnosť, ktorá tu chce tráviť čas, no zároveň chrániť vzácne územia,“ vysvetľuje MIB.

Prínosom pre návštevníkov budú nové móla pozdĺž oboch jazier, možnosť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkam a premosteniam, ale napríklad aj možnosť člnkovania alebo zážitkového rybolovu či zážitkové a edukatívne trávenie času v priestoroch určených pre rodiny s deťmi.

Celé riešenie počíta aj s bezbariérovým prístupom k hladinám rybníkov. „Zvodidlá a nový mobiliár a zastávky MHD sú plánované z prírodných materiálov. Návrh verejného osvetlenie odkazuje na historický kontext územia,“ doplnil MIB.

Obnova komunikácie

Návrh počíta s obnovou cestnej komunikácie pozdĺž celého riešeného územia a so zmenou chodníkov a cyklochodníkov tak, aby sa všetci užívatelia cítili bezpečne.

Pre cyklistov zvyšuje komfort aj vytvorením nových cyklostojísk, ktoré doteraz v celom riešenom území chýbali,“ dodáva MIB. Počíta sa s citlivou výsadbou nových drevín na Drieňovských lúkach.

V rámci návrhu architekti rovnako riešia bezpečné prechádzanie obojživelníkov cez cestnú komunikáciu z lesa do jazier pomocou priepustov – žabochodov zapustených vo vozovke,“ uzavrel MIB.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X