Mesto vyzýva BSK upustiť od výrubu stromov na Žilinskej

zastávka a stromy na Žilinskej
BSK

Bratislavská radnica vyzýva Bratislavský samosprávny kraj (BSK), aby upustil od podmienky vyrúbu stromov na električkovej zastávke Žilinská. Výrubom pätice stromov totiž BSK podmienil kolaudáciu vlani modernizovanej električkovej trate v úseku Radlinského – Štefanovičova. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal však na výrub týchto stromov nevidí dôvod a tvrdí, že pri rekonštrukcii postupovali podľa schváleného projektu, v ktorom počítali so zachovaním týchto stromov.

Bratislavský primátor Nesrovnal tvrdí, že pôvodne bolo podmienkou projektu zachovanie týchto stromov. Na takýto projekt mesto dostalo v roku 2010 od BSK stavebné povolenie. Podľa radnice stavebný úrad BSK vtedy vydal stavebné povolenie, ktoré podmienil tým, že pri rekonštrukcii nesmú byť vyrúbané ani poškodené žiadne dreviny. Svoje rozhodnutie neskôr kraj potvrdil aj pri predĺžení stavebného povolenia v roku 2012.

Všetko sa však zmenilo koncom augusta minulého roku, keď kraj stanovil ako podmienku kolaudácie zrekonštruovanej trate výrub piatich stromov na zastávke Žilinská. „Táto podmienka bola špeciálnym stavebným úradom BSK vznesená napriek tomu, že stavba bola realizovaná podľa projektovej dokumentácie schválenej BSK. Podmienka bola vznesená zrejme na podnet občana, keďže žiadne podobné podmienky neboli stanovené v platnom stavebnom povolení,“ tvrdí radnica.

K výrubu stromov na zastávke Žilinská sa nedávno vyjadril aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Podľa neho stromy rúbať netreba, stačí, aby mesto zmenilo projekt tak, aby zastávka slúžila len pre zastavovanie jednej električky a nie pre dve. Kraj poslal hlavnému mestu aj technický list s návrhom a ponukou súčinnosti pri riešení tejto situácie. Podľa primátora Nesrovnala by však Bratislavský kraj mal upustiť od podmienky úpravy projektu či stavby a aj od podmienky výrubu stromov.

Mesto bolo ústretové a Dopravnému podniku nariadilo, aby na zastávke Žilinská zastavovala vždy iba jedna súprava podľa schváleného projektu. Prijaté riešenie nespôsobuje žiadne prekážky v plynulej prevádzke električkovej trate. Vyzývam preto Bratislavský samosprávny kraj, aby upustil od podmienky výrubu a stavbu skolaudoval podľa platného povolenia vydaného jeho stavebným úradom,“ odkazuje primátor Nesrovnal.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk