Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hazard, herňa
ilustračné: pixabay.com
25. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Mesto si zaslúži úpravu hazardu, nie populizmus, tvrdí Clarify

Bratislava si podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify zaslúži prísnu a adresnú reguláciu hazardu, nie populistický celoplošný zákaz herní.

Ako povedal riaditeľ aliancie Rafael Rafaj, hlavné mesto Slovenska si zaslúži, aby sa v ňom urobil poriadok s herňami a eliminovali sa vypuklé negatívne javy, ktoré už dlhodobo vyvolávajú hazardné hry. Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify však odmieta populistický celoplošný zákaz herní v Bratislave, lebo takýto krok by priniesol ešte väčšie škody, ako sú tie dnešné v dôsledku hrania hráčov na výherných automatoch. Naopak, združenie preferuje prísnu a adresnú reguláciu herní tak, aby sa ich počet výrazne znížil a herne neboli tak ľahko dostupné obyvateľom mesta.

Aliancia vyzýva v liste primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a mestských poslancov, aby na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva 26. januára 2017 nezneužívali otázku hazardu, ale si radšej vybrali hoci ťažšiu, ale o to efektívnejšiu a zmysluplnejšiu cestu zodpovednej regulácie hazardu.

„Lacný a pohodlný prohibičný prístup je podstatu neriešiaci populizmus. Plošný zákaz hazardu totiž nelikviduje závislosti, ani neodstráni hranie hráčov, ktorí sa buď presunú na iný typ hazardu, do iných miest alebo na internet. Navyše, všetky výherné automaty zo zrušených herní sa nezlikvidujú, lebo prevádzkovatelia ich zrejme presunú do iných herní, zväčša v tesnej blízkosti Bratislavy. To znamená, že síce herne v Bratislave nebudú, ale celý problém sa presunie na perifériu hlavného mesta. Úplným zákazom sa iba vytvorí nekonečný kolobeh a problémy sa presunú na plecia obyvateľov okolitých miest a obcí. Aj preto aliancia odmieta nepísané heslo aktivistov: čo oko nevidí, to srdce nebolí,“ zdôrazňuje riaditeľ aliancie Rafael Rafaj.

Aliancia verí, že väčšina poslancov mestského zastupiteľstva si vyberie efektívnu, adresnú a prísnu reguláciu hazardu v Bratislave, lebo jedine táto zlatá stredná cesta prinesie mestu, občanom, aj závislým spoluobčanom pomoc a riešenie.

„Podľa nás by najvhodnejšie z možností, ktoré poskytuje zákon o hazardných hrách, je zvoliť si reguláciu tak, aby herne boli povolené iba v budovách pre obchod a služby a v budovách určených pre kultúru a na verejnú zábavu. Chápeme, že komunálnym poslancom ide o mesto Bratislava, ale v ére internetu, digitálnych technológií a priameho vstupu do online prostredia by bol celoplošný zákaz krátkozraký až naivný. Verejne a otvorene preto varujeme pred takýmto zákazom, ktorý len vyvolá ešte vážnejšie a nové negatívne následky, na ktoré nemysleli petiční aktivisti hnaní buď bigotným svetonázorom, ideológiou alebo politickým populizmom,“ dodal Rafael Rafaj.

Bratislavskí mestskí poslanci sa na svojom štvrtkovom rokovaní budú zaoberať predloženou petíciou proti hazardu v Bratislave. Materiál, ktorý predložia na mestské zastupiteľstvo, zverejňuje bratislavský magistrát na svojej oficiálnej internetovej stránke. Poslanci v ňom žiadajú primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala, aby začal s prípravou VZN, termín mu dali do konca marca. „Ak ho poslanci schvália, postup bude taký, že vydané povolenia na prevádzkovanie hazardných hier budú platiť do konca roka a nové prestaneme vydávať,“ pripomenul primátor. Licencie sa vydávajú na jeden rok.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X