Mesto zrekonštruovalo fontány Plastika a Rodina hríby

Rodina hriby fontana bratislava 2.jpg
bratislava.sk

Hlavné mesto postupne obnovuje a modernizuje fontány vo svojej správe. Novo zrekonštruovaná je fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici s dymiacou raketou a tiež fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici. Obe fontány sú doplnené o nasvietenie, ktoré im dodáva atraktívnejší a moderný vzhľad.

V tomto roku bola obnovená fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici, ktorá okrem moderného viacfarebného nasvietenia obsahuje repliku rakety zmiznutej v čase jej vybudovania. Replika plastiky s raketou je po novom obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste. Po desiatkach rokoch má fontána svoj pôvodný tvar a vzhľad, ktorý požadovali aj občania prostredníctvom svojich podnetov. Fontána Plastika s raketou je v parčíku od roku 1974 a predstavuje jedinečný obraz vtedajšej doby.

Kvacalova fontana bratislava 1.jpg
bratislava.sk

Rodina hríby

Druhou obnovenou fontánou je fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici v Karlovej Vsi. Táto kaskádovitá fontána znázorňujúca rodinu – rodičov a tri deti – z roku 1980 bola v nefunkčnom stave, ktorý spôsobil únik vody z bazénov a skorodované popukané rozvody v strojovni. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách, ktoré je veľmi príjemným spestrením pre verejnosť.

Rodina hriby fontana bratislava 1.jpg
bratislava.sk

Rozsiahle rekonštrukcie

Obe fontány boli rekonštruované približne štyri mesiace, pričom v oboch prípadoch išlo o rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa týkala kompletnej výmeny výtlačných, sacích a odpadových potrubí nachádzajúcich sa v strojovni, v bazénoch, ako aj mimo nich. Zároveň bola demontovaná celá pôvodná technológia aj s rozvodmi a nainštalovala sa úplne nová technológia, nové rozvody a tiež nové farebné osvetlenie.

V tomto roku plánuje Generálny investor Bratislavy obnoviť aj ďalšie fontány, a to fontánu Marína na Šafárikovom námestí či fontány v parčíku pred Justičným palácom. Počas minulého roka bolo obnovených 9 fontán v rôznych mestských častiach, ktoré sú aktuálne v plnej prevádzke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk