Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polárna ulica, stromy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ruzinov.sk
30. marca 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skruzinov.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Ružinov začal s obnovou stromovej vegetácie na Polárnej ulici

Mestská časť uskutoční obnovu stromovej vegetácie na Polárnej ulici. Súčasťou obnovy je výrub starých, poškodených a chorých stromov, vyfrézovanie pňov a výsadba nových stromov.

Stromy boli na Polárnej ulici v časti medzi komunikáciou a oplotením školy vysadené niekedy v 60. rokoch minulého storočia, v čase, keď sa zakladala zeleň na Ostredkoch. Javorovec jaseňolistý je ale krátkoveký druh, preto v súčasnosti procesy starnutia prevládajú nad rastovými a stromy prestávajú spĺňať požiadavku na prevádzkovú bezpečnosť.

Takmer všetky stromy sú naklonené, dekapitované, so suchými terminálmi a suchými kostrovými konármi. Na mnohých sa nachádzajú dutiny s práchnivým drevom na kmeňoch a na kostrových konároch. Dutina v dolnej časti kmeňa môže byť jednou z príčin vyvrátenia alebo zlomenia stromu. Dutina v mieste rozkonárenia oslabuje nosnosť koruny a môže byť príčinou lámania konárov. Tieto symptómy spolu so šikmým rastom stromov môžu spôsobiť lámanie konárov alebo celých kmeňov stromov a spôsobiť značnú škodu na majetku alebo ohroziť zdravie.

Stromy sa nachádzajú medzi komunikáciou a bránami do školských areálov do ZŠ Ostredková 14 a Športového gymnázia na Ostredkovej 10. Niektoré stromy sa opierajú o budovu telocvične Športového gymnázia, ktoré už v decembri v roku 2014 požiadalo o ich výrub.

Mestská časť plánuje na mieste vyrúbaných stromov vysadiť okrasné čerešne (sakury). Ide o druh s menším vzrastom, takže čerešne nebude tieniť okná na severnej strane bytového domu.

Na výrub druhu Negundo aceroides – javorovec jaseňolistý sa v zmysle § 47 ods. 4 písm. h) nevyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X