Mestská galéria prezentuje umenie žien

Pálffyho palác, GMB
SITA

Počas celého leta sa v Galérii mesta Bratislavy možno zoznámiť s tvorbou Miry Haberernovej – Trančíkovej a projektom Kataríny Balúnovej a Zuzany Križalkovičovej Urban Habitats

Dvojicu nových výstav venovanú tvorbe žien – výtvarných umelkýň ponúka Galéria mesta Bratislavy. Až do konca augusta sa vo výstavných priestoroch galérie v Pálffyho paláci dá vidieť spoločný projekt Kataríny Balúnovej a Zuzany Križalkovičovej Urban Habitats.

Jeho témou je podľa kurátorky výstavy Denisy Braun „mesto ako definovaný priestor, ako výsledok pôsobenia človeka a ľudskej spoločnosti v priestore a čase“. Na retrospektívnu výstavu Miry Haberernovej – Trančíkovej mestská galéria pozýva do Mirbachovho paláca. Vo výstavných priestoroch paláca, ale i na jeho nádvorí sa dielo umelkyne, ktorú od tvorby neodradili ani zákazy a obmedzenia za komunistického režimu, dá spoznať do 13. septembra.

Projekt Kataríny Balúnovej a Zuzany Križalkovičovej Urban Habitats sleduje cez jazyk abstraktnej geometrie škody na mestskom kultúrnom dedičstve a možnosti jeho zachovania.

„V sérii City Park (2015) predstavuje Katarína Balúnová inštaláciu, fluorescenčné obrazy a počítačovú grafiku, tematicky orientovanú na mestské parky ako špecifický priestor civilizovanej prírody. V Polis-Megapolis-Necropolis (2015) skúma Zuzana Križalkovičová väzby medzi mestom a človekom, prepojenie ich osudov a ich vzájomné ovplyvňovanie sa,“ priblížila projekty v tlačovej správe Denise Braun.

Popri spomínaných výstavách je v GMB do 30. augusta aj výstavný projekt Paralelné svety od dvojice autorov Miloš Kopták a Rai Escalé. Duo známe aj ako slovensko-španielska umelecká skupina Miroir Noir nie je typické len čiernou farbou svojich obrazov, no i videním sveta, v ktorom ukazujú na čierne stránky našich dejín, skutkov i myšlienok.

Okrem toho galéria tradične hostí časť z programu sochárskej medzinárodnej prehliadky Socha a objekt. Výstavy v GMB sú otvorené denne okrem pondelka od 11. do 18. hodiny. Viac o jej programe možno nájsť na webstránke http://www.gmb.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk