Súčasné vedenie Bratislavy hovorí, že požičovňa bicyklov do hlavného mesta patrí, no či sa im projekt podarí spustiť a kedy, zatiaľ nekonkretizujú.
Projekt mestskej požičovne bicyklov v Bratislave ostáva zrejme len hudbou budúcnosti. Aj napriek tomu, že projekt mestskí poslanci schválili ešte v roku 2013 a vlani odobrili aj lokality, kde by mali byť stojany na bicykle umiestnené, dodnes nie je spustená ani len plánovaná prvá etapa projektu. Mestu totiž na projekt chýbajú peniaze.
„Zámer požičovne bicyklov je aj podľa primátora dobrý zámer, ktorý by mal patriť aj do Bratislavy,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová na otázku, či súčasné vedenie mesta s projektom ešte počíta. No to, kedy by mohla byť mestská požičovňa bicyklov spustená a či vôbec, hovorkyňa nespomína.
Mestskú požičovňu bicyklov chcel zriadiť ešte bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Do konca volebného obdobia to už nestihol, vlani v lete totiž priznal, že sa stále nepodarilo zohnať sponzorov. Mesto pritom už malo vysúťaženého dodávateľa systému automatickej požičovne bicyklov a schválené boli aj lokality pre prvých 24 stojanov.
Rokovania s možnými partnermi projektu však stále neboli ukončené a čas na objednanie bicyklov a ich zavedenie do praxe bol taký dlhý, že to radnica do volieb už nestíhala. Hovorkyňa mesta Skokanová nespresnila, či nové vedenie Bratislavy už našlo sponzorov projektu alebo vie zabezpečiť financovanie mestskej požičovne bicyklov. No hovorí, že takéto projekty by chcelo mesto riešiť aj s využitím zahraničných, resp. súkromných zdrojov.
„Dôležité však budú rokovania na túto tému so zástupcami všetkých komunít, ktorých sa to týka,“ uviedla Skokanová. Mesto chce totiž v súvislosti s projektom osloviť aj zástupcov cyklistov – napríklad združenia Cyklokoalícia alebo Cyklokuchyňa.
Podľa radnice je projekt požičiavania bicyklov naviazaný aj na rozvoj cyklotrás na území hlavného mesta. „Na to, aby projekt bikesharing mohol byť využívaný a dobre funkčný, musíme sa postarať aj o to, aby mali byť kde bicykle využívané,“ priblížila Skokanová.
Na cyklotrasy mesto v tomto roku vyčlenilo 300-tisíc eur. Peniaze by mali ísť na budovanie druhej etapy cyklotrasy medzi Vajnormi a Rendezom, či na budovanie časti cyklotrasy na Devínskej ceste alebo trasy v úseku Bajkalská – Dulovo námestie. Mesto tiež vyčlenilo peniaze na prípravu projektovej dokumentácie pre cyklotrasy Trnavské mýto – Roľnícka a trasu v rámci Eurovelo 6 v úseku Jarovce – hrádza.