Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DPOH, mestské divadlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
4. mája 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Mestské divadlo uvedie satirický Sladký domov

Groteska známeho maďarského spisovateľa Györgya Spiróa analyzuje vzťahy medzi rôznymi generáciami, ale aj neschopnosť a nezáujem postarať sa o druhého človeka.

Trpko-smiešnu komédiu Györgya Spiróa Sladký domov po prvýkrát v slovenskom preklade uvedie 5. mája Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava. György Spiró, najhranejší súčasný maďarský autor, má podľa prekladateľa Petra Kováča povesť nemilosrdného kronikára doby. S humorom a nadhľadom pomenúva aktuálne problémy v postkomunistických krajinách a otvorene hovorí o konfliktoch spoločnosti.

Utorková premiéra Sladkého domova sa v sídle mestského divadla na Laurinskej ulici 19 začne v zvyčajnom čase, o 19. hodine. Prvá repríza je naplánovaná na 22. máj.

Groteska známeho spisovateľa vyšla v roku 2012 a analyzuje stále aktuálny problém – vzťahy medzi rôznymi generáciami, rozpory medzi rodičmi a deťmi, ľahostajnosť, vzájomnú odcudzenosť a neschopnosť či nezáujem postarať sa o druhého človeka.

„Hovorí o tom, čo sa môže stať so staršou, neproduktívnou generáciou, ktorú už spoločnosť nepotrebuje,“ avizuje mestské divadlo. Pripomína slová autora hry, Györgya Spiróa, podľa ktorého je pre nás pohodlnejšie nevidieť realitu: „Svet, čo sa nazýva rozvinutejší, sa globálne atomizoval, rozvrátila sa rodina, spoločenstvá, tradičná viera. To už napísali mnohí, keďže v tom žijeme sami, sme nútení zaoberať sa tým aj my.“

Hra zavedie divákov do domova dôchodcov s názvom Sladký domov. Ústredné postavy – riaditeľka domova Milka a Ujo Lisný, jej pravá ruka, sú tí, ktorým môžu deti bez výčitiek „predať“ nepotrebných rodičov.

Spiró podľa režiséra a autora hudby inscenácie Juraja Bielika píše o tom, čo vidí okolo seba – o deformovaných rodinných vzťahoch a o zatváraní očí pred tým, čo máme priamo pod nosom. V hre účinkujú Peter Trník, Elena Podzámska, Daniel Ratimorský, Danica Jurčová, Dušan Kaprálik a ďalší. Viac informácií možno nájsť na webstránke divadla http://www.mdpoh.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X