Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Františkánske námestie
ilustračné: maps.google.sk
9. apríla 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Mestské kultúrne pamiatky v historickom centre obnovujú

Hlavné mesto SR Bratislava prostredníctvom svojej mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy obnovuje mestské kultúrne pamiatky. V súčasnosti obnovujú pamiatky v historickom centre mesta.

„Začali sme s obnovou napríklad Mariánskeho stĺpu, Morového stĺpu či Pomníka Jána Nepomuka Hummela,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Generálny investor Bratislavy obnovuje tieto pamiatky počas jarných mesiacov a hradí to z rozpočtu mesta v hodnote približne 145 000 eur. „Cieľom obnovy je záchrana originálu a maximálne možné zachovanie autentickej hmotnej a pamiatkovej podstaty diela a zároveň jeho kvalitné prezentovanie,“ uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák.

Začiatkom tohto týždňa začali obnovovať národnú kultúrnu pamiatku Morový stĺp na Župnom námestí. Obnova sa týka podstavca so schodiskom, stĺpu, súsošia Immaculaty, štyroch sôch anjelov a ohrád. Túto pamiatkovú obnovu robia reštaurátorskými metódami, teda kombináciou konzervačnej a rekonštrukčnej metódy. Obnovovať by ho mali do začiatku júla.

Predmetom obnovy Mariánskeho stĺpu na Františkánskom námestí je štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie. Obnova schodiska má umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela treba robiť reštaurátorským spôsobom. Práce by mali ukončiť približne do konca júna.

Koncom marca začali aj s obnovou Pomníka Jána Nepomuka Hummela na Hviezdoslavovom námestí. Predmetom obnovy je celá pamiatka, ktorá pozostáva z bronzovej busty v nadživotnej veľkosti a z podstavca z kararského mramoru. Obnova má umelecko-remeselný charakter, pomník aj očistia tlakovou vodou. Termín ukončenia prác naplánovali na koniec mája. V rámci prác na obnove mestských kultúrnych pamiatok v centre mesta komplexne vyčistili aj pamätník Ľudovíta Štúra na Námestí Ľudovíta Štúra.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X