Mestské lesy sa stanú územím bez rúbania stromov. Aj tým chce mesto podporiť rekreáciu a ochranu prírody v lesoparku

Lesopark uprava cesty nase karpaty.jpg

Vedenie mesta sa spojilo s ochranármi a občianskou verejnosťou, aby mohli výrazne podporiť rekreáciu a ochranu prírody v mestských lesoch.

Ochranári a mesto spolu s verejnosťou sa zhodli na schválení zonácie, čím vzniknú v bratislavskom lesoparku rozsiahle oblasti bez ťažby dreva a výstavba nových rekreačných prvkov sa bude môcť koncentrovať len do najviac navštevovaných miest. Lesoparka sa rozdelí na tri zóny, čo však obyvateľov nijako neobmedzí, ale mestu sa určia jasné pravidlá starostlivosti o územie.

Časť mestských lesov, ktorú spravujú štátne LESY SR (Devínska Kobyla), sa bohužiaľ stále zameriavajú na pestovanie a ťažbu dreva. Naopak, v lesoch ktoré vlastní priamo mesto Bratislava, sa dejú postupné zmeny k lepšiemu. Už od roku 2014 je v mestských lesoch výrazne znížená ťažba dreva za účelom podpory rekreácie pre obyvateľov.

Návrh Zonácie územia Mestských lesov je vypracovaný

Sľúbil som Bratislavčanom a Bratislavčankám, že budem bojovať za naše lesy. To, že sa v našich mestských lesoch podarilo od roku 2014 znížiť ťažbu dreva z 18-tisíc kubíkov na 5-tisíc je na slovenské pomery unikátny precedens. Máme tu ale aj lesy, ktoré nie sú v majetku Bratislavy a na ktoré sa Štátny podnik Lesy SR pozerá skôr ako na kubíky dreva, ktoré môže vyťažiť. S týmto nemôžem súhlasiť. Pre nás sú to stále rekreačné lesy. To najdôležitejšie, čo máme, kam sa rodiny chodia prechádzať, tráviť voľný čas, športovať,“ uviedol k téme primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Už v roku 2017 sa konala anketa, z ktorej vyplynulo, že návštevníkom lesoparku prekáža najmä ťažba dreva, developerské aktivity a pohyb motorových vozidiel v lese. Zároveň by obyvatelia ocenili, ak by v bratislavských lesoch bolo územie ponechané prirodzenému vývoju, kde by boli tieto rušivé vplyvy eliminované.

Tím odborníkov, zložený z lesníkov, urbanistov a ochranárov, pod vedením architekta a urbanistu Petra Žalmana, vypracoval návrh Zonácie územia Mestských lesov. Dokument je už hotový a 7. marca budú o ňom rozhodovať poslanci na zastupiteľstve.

Návrh rozdeľuje územie lesoparku do troch zón:

Prvá je „Zóna intenzívnej rekreácie”, do ktorej patria najviac navštevované miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany či Kačín. Okrem existujúcich atrakcií pre návštevníkov tu bude možné budovať aj nové rekreačné prvky ako detské ihriská, altánky, promenádne chodníky pri rybníkoch a podobne.

Druhá „Zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva“ bude pokojnejšia, bude to les, ako ho poznáme dnes. Vrátane limitovanej ťažby dreva, ktorá však neslúži na zisk, ale na postupnú premenu kedysi hospodárskych, monokultúrnych lesov na lesy rekreačné.

Zvyšok, až 54%, bude tvoriť tretia „Zóna kľudu“, kde už bola ukončená premena lesov na stabilné, vekovo a druhovo pestré lesy. Rekreáciu a šport si tak budú v tejto zóne môcť návštevníci vychutnať bez ťažby dreva, rušivého pohybu áut a stavebnej činnosti, a to na viac ako polovici územia lesoparku. Práve o túto formu autentickej prírody je zo strany obyvateľov čoraz väčší záujem.

Návštevníkov lesov sa zmeny nijako nedotknú

Vďaka postupnému znižovaniu a zjemňovaniu ťažby predstavuje dnes bratislavský lesopark jedno z najvýznamnejších miest pre ochranu prírody v celých Malých Karpatoch. Schválením zonácie nám tu teraz vznikne najväčšie súvislé územie bez ťažby dreva na západnom Slovensku. Vďaka bezzásahovému režimu sa pomaly zvyšuje schopnosť týchto porastov zadržiavať vodu, vrátane prívalových dažďov. Návštevníci sa počas celého roka môžu tešiť z množstva vzácnych druhov živočíchov, ktoré tu nachádzajú bezpečné útočisko, najmä v porovnaní s okolitými hospodárskymi lesmi a poľovnými revírmi,“ uzatvára Jaromír Šíbl (ochranár, člen pracovnej skupiny).

Vo všetkých zónach sa budú odstraňovať nebezpečné či spadnuté stromy v tesnej blízkosti turistických a cyklistických trás. Rovnako na celom území ostáva zachovaná možnosť voľného pohybu osôb či zberu lesných plodov. Zonáciou nepribúdajú žiadne zákazy pre návštevníkov, nové pravidlá sa stanovujú len pre manažment územia a ťažbu dreva.

Zonacia_mapa.jpeg
Zdroj: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk