Mestské lesy vybudujú lesnú cestu v areáli bývalého muničného skladu nad Krasňanmi

Horaren krasnany mestske lesy.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Horáreň Krasňany je jeden z najviac navštevovaných a obľúbených rekreačných areálov v mestských lesoch.

Mestské lesy v Bratislave vybudujú lesnú cestu v areáli bývalého muničného skladu v lesoch nad bratislavskou mestskou časťou Rača – Krasňany. Cesta smerujúca k rekreačnému areálu Horáreň Krasňany má byť určená pre peších turistov a cyklistov.

Celkové náklady, ktoré zahŕňajú výstavbu, opravy a búracie práce, sú vo výške približne 50-tisíc eur bez DPH. „Hotovú lesnú cestu a časť areálu muničných skladov plánujeme sprístupniť verejnosti na jar 2020,“ uviedli pre agentúru SITA Mestské lesy v Bratislave.

Cez bývalé muničné sklady na Peknej ceste budujeme bezpečnú cestu k rekreačnému areálu Horáreň Krasňany. Cesta vzniká rekonštrukciou starého konského úvozu, ktorý bol používaný v dávnej minulosti. Pôjde o lesnú cestu oddelenú od automobilov, určenú pre peších turistov (obojsmerne) a pre cyklistov v smere hore. Šírka bude približne tri metre a povrch bude tvoriť jemný, uvalcovaný makadam vhodný pre cyklistov aj detský kočík. Čiastočné sprístupnenie areálu muničákov tak prispeje k zvýšeniu komfortu rekreácie aj bezpečnosti v tejto časti lesoparku,“ uviedli mestské lesy.

Podpora rekreácie

Projekt je súčasťou série opatrení na podporu rekreácie v lesoparku. Horáreň Krasňany je jeden z najviac navštevovaných a obľúbených rekreačných areálov v mestských lesoch. Zároveň je to frekventovaný nástupný bod do lesoparku pre peších turistov, bežcov a cyklistov.

Tí sú momentálne odkázaní na vyžívanie asfaltovej cesty zdieľanej s autami v úseku Pekná cesta, až po rekreačný areál. „Tento stav nie je ideálny ani z hľadiska bezpečnosti, ani z hľadiska komfortu rekreácie návštevníkov,“ dodali lesy.

Obmedzená doprava

V rámci tohto projektu je nutné z dôvodu bezpečnosti zbúrať aj štyri staré budovy v tesnej blízkosti cesty z dôvodu havarijného stavu, zbúrať starý plot a posunúť ho ďalej od cesty tak, aby zvyšné budovy muničných skladov ostali ohradené. Búranie budov sa skončí približne na konci novembra. V lokalite tak má byť zvýšený pohyb stavebných mechanizmov a nákladných áut, ktoré budú z lesa odvážať stavebný odpad.

Mestské lesy v Bratislave v časti na Peknej ceste, ktorá už patrí do lesoparku, pracujú aj na obmedzení rýchlosti automobilov na 30 km/h, opravujú existujúce parkoviská, pracujú na vytvorení pomalej zóny s preferenciou chodcov v samotnom rekreačnom areáli, a tiež na oprave mobiliáru v rámci rekreačného areálu (lavičky, ohniská, grily).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk