Mestské zastupiteľstvo prijalo siedmu zmenu rozpočtu na tento rok

Exterier palac budova magistrat.jpg
Foto: ilustračné, bratislava.sk

Bratislava, podobne ako viaceré mestá a obce na Slovensku, začne rok 2023 v rozpočtovom provizóriu.

Bratislavská mestskí poslanci na zastupiteľstve prijali siedmu zmenu rozpočtu na tento rok. Ako informovala sekcia financií hlavného mesta, ide o úpravu za účelom zreálnenia čerpania kapitálových výdavkov, pri ktorej prichádza k úprave vo všetkých častiach rozpočtu okrem výdavkových finančných operácií.

Bratislava, podobne ako viaceré mestá a obce na Slovensku, začne rok 2023 v rozpočtovom provizóriu, nakoľko z dôvodu dynamických legislatívnych zmien nestihli pripraviť riadny rozpočet.

Zmena rozpočtu Bratislavy

V rámci poslednej zmeny rozpočtu Bratislavy v tomto roku sa znížia bežné príjmy o 600-tisíc eur, v bežnom rozpočte počítajú s prebytkom vo výške päť miliónov eur. V rámci kapitálového rozpočtu sa znižuje zapojenie grantov a transferov, najmä príjmov zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu v celkovej výške 8,5 milióna eur.

Ide hlavne o presun do budúceho roka a na základe zmien v harmonograme výstavby električkových radiál Vajnorskej, Ružinovskej a novej električky do Petržalky,“ konštatuje sekcia financií.

Vo výdavkovej časti znižujú predpoklad čerpania v oblasti investícií zo 104 miliónov eur na 66 miliónov eur. „Prednostne ide o spomínané električkové trate a u väčšiny projektov ide o presun do budúceho roka,“ dodáva sekcia.

Zníženie zapojenia rezervného fondu

Na základe zmien je potrebné upraviť aj zdroje krytia kapitálových výdavkov. „Tu znižujeme zapojenie rezervného fondu o 19,5 milióna eur a poplatku za rozvoj vybraného v minulých rokoch o 2,8 milióna eur,“ poznamenala sekcia financií.

Ide o celkové zníženie finančných príjmových operácií o 28 miliónov eur. „Zahrnuté je tu aj zníženie zapojenia úverových zdrojov o 5 miliónov eur, ktoré sa znižuje z 30 miliónov eur na 25 miliónov eur,“ uzatvára.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk