Mestské zastupiteľstvo schválilo dohodu o obmedzení ťažby v štátnych lesoch

Horaren krasnany mestske lesy.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Súčasťou dohody je finančná náhrada za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo vo štvrtok schválilo dohodu so štátnym podnikom Lesy SR o obmedzení ťažby v štátnych lesoch na území hlavného mesta.

Viac ako polovicu lesov na území Bratislavy spravujú Lesy SR a práve v nich nastane výrazné zníženie ťažby. Niektoré územia sa zmenia na bezzásahové – ťažba v nich bude vylúčená,“ vysvetlil magistrát.

Hlavnou funkciou lesov bude rekreácia a oddych. Mestský lesopark má rozlohu tritisíc hektárov a dohoda rozširuje plochu rekreačných lesov o ďalších štyritisíc hektárov v správe štátneho podniku.

Bezzásahová zóna

Po zmene začnú štátne lesy pristupovať k lesným porastom na území Bratislavy podobne ako doteraz Mestské lesy v Bratislave.

Tie v roku 2019 rozšírili bezzásahovú zónu z pôvodných štyroch percent až na 54 percent a tento podiel je vyšší ako v našich národných parkoch,“ konštatuje mesto. Súčasťou dohody je finančná náhrada za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne, ktorú bude hradiť mesto Bratislava.

Tieto financie následne štátny podnik Lesy SR bude investovať do rozvoja rekreačnej infraštruktúry, napríklad opravy turistických a cyklistických trás, altánkov, miest na opekanie, studničiek, ale aj budovania vodozádržných a protieróznych opatrení a podporu ohrozených druhov živočíchov a rastlín,“ dodáva magistrát.

Zníženie ťažby dreva

Objem ťažby dreva v štátnych lesoch sa vďaka dohode zníži o viac ako polovicu, z maximálneho ročného objemu zhruba 21-tisíc metrov kubických pod osemtisíc metrov kubických.

Zachránime tým päťtisíc vzrastlých stromov ročne,“ vysvetľuje mesto. Navyše na 55 percentách územia štátnych lesov vzniknú takzvané zóny kľudu, kde bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva. Bude sa tam vykonávať len bezpečnostná údržba, spriechodňovanie chodníkov a kosenie lúk.

Na zvyšnej ploche budú Lesy SR vykonávať hospodárenie prírode blízkym spôsobom, a to s hlavným cieľom, udržať tieto lesy zdravé a bezpečné pre ďalšie generácie. Hospodárenie v nich má byť dôkladne premyslené a citlivé,“ doplnilo mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk