Mestskí poslanci uznesenie o zachovaní PKO nezrušili

Park kulúry a oddychu, PKO
SITA

Vlastník pozemkov pod PKO, spoločnosť Henbury Development, mestu ponúkol možnosť rokovať o urovnaní sporov, no požadoval, aby poslanci zrušili uznesenie o zachovaní budovy PKO.

Bratislavskí mestskí poslanci sa Parku kultúry a oddychu zatiaľ vzdať nechcú. Na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva síce padol návrh na zrušenie staršieho uznesenia o zachovaní celého PKO, no poslanci ho svojím hlasovaním nepodporili. Zrušenie tohto uznesenia bolo podmienkou vlastníka pozemkov pod PKO k urovnaniu sporov mimosúdnou dohodou.

Vlastník pozemkov pod PKO, spoločnosť Henbury Development, koncom apríla ponúkla hlavnému mestu možnosť generálneho urovnanie nárokov, práv a pohľadávok, ktoré od mesta vymáhajú súdnou cestou. Tie spoločnosť vypočítala na vyše 43 miliónov eur.

Mestu by ich vraj odpustili, no ich podmienkou bolo, aby mestské zastupiteľstvo zrušilo uznesenie o zachovaní PKO, ktoré poslanci schválili v júni 2011 na návrh súčasného primátora, vtedy ešte mestského poslanca Iva Nesrovnala.

Spoločnosť totiž argumentovala, že uznesenie už nie je aktuálne, keďže Krajský súd v Bratislave uznal platnosť zmluvy o spolupráci. V nej si obe strany v minulosti upravili práva a povinnosti pri búraní PKO.

„Uznesenie v súčasnosti protiprávne žiada primátora mesta vychádzať z právneho názoru, že zmluva o spolupráci je neplatná, hoci mesto je viazané súdnym rozhodnutím určujúcim opak,“ píše spoločnosť v liste zaslanom bratislavskej radnici.

Návrh na zrušenie uznesenia z roku 2011, v ktorom mestskí poslanci chceli zachovať budovu PKO, navrhol poslanec Milan Jambor. Doplnil tým pravidelne predkladanú informáciu o rokovaniach so spoločnosťou Henbury Development. Poslanci však jeho návrh nepodporili, nevzali na vedomie ani predkladanú informáciu. Situáciu okolo PKO totiž vidia mestskí poslanci inak.

Od primátora Iva Nesrovnala by chceli vedieť, aké riešenia prichádzajú do úvahy. Očakávajú od neho takýto materiál, až potom sa vraj môžu vyjadrovať k zrušeniu uznesenia o zachovaní PKO.

„Preskúmajme, aké ďalšie možnosti prichádzajú pre mesto do úvahy. Máme čas, nemusíme to predsa hneď zrušiť a vzdať tento boj,“ hovorí poslanec Gábor Grendel. Primátor Nesrovnal vysvetľoval, že Henbury Development požadovalo zrušiť uznesenie na najbližšom zastupiteľstve. To bolo práve včera.

„Ak to nespravíme dnes, tak tá ponuka prestáva platiť,“ hovorí primátor. Investor totiž v liste adresovanom mestu upozornil, že ak bude mesto chcieť PKO zachovať, nie je možná mimosúdna dohoda. Viacerí poslanci však PKO pred možným zbúraním naďalej bránia.

„Bratislava stále potrebuje PKO,“ hovorí mestská poslankyňa Elena Pätoprstá. Podľa nej v rozpočte sú peniaze, ktoré by umožnili PKO zrekonštruovať. „Dopravná situácia je katastrofálna a neznesie ďalšiu zástavbu. Tam nemôže stáť nič iné, len takáto inštitúcia,“ hovorí Pätoprstá.

O zrušení uznesenia o zachovaní PKO sa pritom už tento rok hovorilo. Vo februári s takýmto návrhom chceli prísť poslanci z klubu Bratislava Inak. Zároveň chceli primátora poveriť, aby vyrokoval čo najlepšie podmienky pri prípadnej asanácii budovy PKO. No na vtedajšom rokovaní ani jeden zo štyroch poslancov z klubu s návrhom neprišiel.

„Pred tromi mesiacmi mi riaditeľ magistrátu povedal, že nemáme dávať to uznesenie, lebo to neprospeje rokovaniam,“ vysvetľovala dnes predsedníčka klubu Bratislava Inak Katarína Augustínič. „Dnes tu máme papier od investora a bavíme sa o tom zrušení znova. Dnes to už vyhovuje vedeniu mesta?“ pýtala sa v diskusii.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk