Mestskí poslanci vyzývajú na urýchlenie príprav rozpočtu

BRATISLAVA: TB primátora Bratislavy Iva Nesrovnala
Zľava: Hovorkyňa hlavného mesta SR Bratislavy Ivana Skokanová, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a poradca hlavného mesta SR Bratislavy Ján Marušinec počas tlačovej besedy o východiskách pri príprave rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy na rok 2015 a o hospodárení hlavného mesta SR Bratislavy. Bratislava, 20. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

Bratislava je už druhý mesiac v rozpočtovom provizóriu, o rozpočte na tento rok by mali poslanci hlasovať na marcovom zasadnutí.
Vedenie Bratislavy by malo prípravu rozpočtu na rok 2015 urýchliť. Myslia si to predsedovia viacerých poslaneckých klubov v mestskom zastupiteľstve, ktorí primátorovi Ivovi Nesrovnalovi vyčítajú, že ešte ani na konci februára nie je jasná podoba tohtoročného rozpočtu. „Finančná komisia zatiaľ nedostala žiadne podklady, ani poslanci sa nemôžu zúčastňovať na príprave rozpočtu svojimi poznámkami či pripomienkami, lebo nemáme čo pripomienkovať,“ povedal na tlačovej konferencii predseda Bratislavského klubu Ján Budaj, ktorý je zároveň aj šéfom finančnej komisie.

Pridáva sa k nemu aj predseda Pravicového klubu v mestskom zastupiteľstva Jozef Uhler. Podľa neho prezentácia, pri ktorej minulý týždeň primátor predstavil východiská rozpočtu na rok 2015, poslancom nič nepriniesla. Uhler spomína, že prezentácia obsahovala faktické chyby, ale aj vyčíslenie dlhu, ktorý bol vraj akosi zvláštne spočítaný. „Ak spočítavame dlh mesta a jeho organizácií dohromady, tak nemôžeme započítavať interné dlhy medzi týmito podnikmi a mestom, ako napríklad bol započítaný 16 miliónový dlh voči Dopravného podniku Bratislava,“ vysvetlil. Súhlasí s nimi aj predseda mestského poslaneckého Klub strany Most-Híd Rastislav Žitný, ktorého najviac zaráža, že vedenie mesta pri príprave rozpočtu ignoruje potreby a požiadavky mestských častí a nekomunikuje s ich starostami. Žitný však tvrdí, že je optimista a verí, že už čoskoro nastane dialóg.

Hlavné mesto je už druhý mesiac v rozpočtovom provizóriu. Návrh rozpočtu vraj dostanú poslanci na preštudovanie 26. februára, o mesiac neskôr by mali o ňom hlasovať na zasadnutí zastupiteľstva. Uhler hovorí, že poslanci zatiaľ nevideli ani hrubé čísla k najdôležitejším položkám rozpočtu. „Primátor vyčlenil na svoje priority približne 700-tisíc eur, z ktorých niektoré sú aj našimi prioritami. No neboli tam žiadne priority mestských častí ani občianske priority prezentované poslancami,“ priblížil ďalej. Predseda mestského Pravicového klubu si myslí, že na preštudovanie materiálu k rozpočtu budú mať málo času. „Keďže nevieme, kde chce mesto šetriť a kde pridať, nemôže primátor očakávať, že rozpočet bude schválený už o mesiac, pretože ak on za dva a pol mesiaca nestihol rozpočet pripraviť, tak my sa mu za mesiac určite nestihneme dôkladne venovať,“ skonštatoval Uhler s tým, že chcú schváliť dobrý rozpočet, aj keby to malo byť neskôr.

Primátor Ivo Nesrovnal minulý týždeň pred novinármi uviedol, že hlavné mesto je zadlžené a má množstvo neuhradených faktúr. Našiel vraj nedopracovaný návrh rozpočtu s deficitom 22 miliónov eur. Predchádzajúce vedenie podľa primátora Nesrovnala odovzdalo mesto aj s organizáciami s dlhom 212 miliónov eur, z čoho 202 miliónov je dlh mesta a mestských podnikov a 10 miliónov sú neuhradené faktúry po lehote splatnosti. Radnica tak vraj musí začať šetriť. Na tento rok preto primátor plánuje znížiť výdavky na propagáciu mesta a marketing, šetriť chce aj na mestských podnikoch. Šetrenie sa však vraj nebude týkať školstva, starostlivosti o zeleň či čistotu v meste. Úsporné opatrenia by nemali podľa primátora pocítiť ani v oblasti kultúry, športu či v sociálnej oblasti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk