Mestský kontrolór hlavného mesta Peter Šinály preverí, či Zimný štadión Ondreja Nepelu potrebuje úpravy za päť miliónov eur. V roku 2019 sa na tomto štadióne budú hrať zápasy Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala informovali o tom, že by potreboval obnovu za päť miliónov eur, aby spĺňal požiadavky federácie na organizáciu športového podujatia.
O kontrolu zákonnosti, účelnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri spravovaní a zabezpečovaní prevádzky objektu Zimného štadióna Ondreja Nepelu požiadali mestského kontrolóra bratislavskí mestskí poslanci na pondelňajšom rokovaní mestského zastupiteľstva. Kontrolu chce mesto urobiť, aby malo kompletnú správu o stave štadióna. Posúdenie má kontrolór urobiť do 15. januára.
Mestskí poslanci zároveň chcú, aby primátor požiadal vládu SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o financovanie nákladov, ktoré súvisia so zabezpečením nevyhnutných opráv Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Do úprav štadióna patria: nový chladiaci systém, vzduchotechnika, vetranie i kúpa ďalšieho snežného pluhu. Opraviť treba aj mantinely, informačný systém a sedačky. Mesto však stále spláca predchádzajúcu rekonštrukciu štadióna. Správcom Zimného štadióna Ondreja Nepelu je mestská organizácia Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ), s požiadavkou na sa STaRZ obrátil Slovenský zväz ľadového hokeja.
Niektorým poslancom sa nepozdávalo, ako bude kontrolór stav štadióna a prípadné využitie mestských peňazí posudzovať. Ďalší sa zas pýtali, načo tam ide mestský kontrolór a čo vlastne ide kontrolovať. „Sme dokumentačná kontrola. Riaditeľ STaRZu ma ubezpečil, že má k dispozícii niekoľko odborných posudkov a ide tu o to, aby sme vedeli priamo na mieste preveriť, že posudky sú hodnoverné a vystihujú situáciu,“ vysvetlil novinárom mestský kontrolór Peter Šinály.
Ako ďalej dodal, kontrolovať bude, či je úpravu nevyhnutné urobiť alebo je to zbytočné. Podľa neho, ak sú na štadióne nedostatky, ktoré súvisia s bežným fungovaním, mesto ich musí vyriešiť bez ohľadu na to, že štadión funguje sedem rokov. „V prípade, že opravy nesúvisia s bežnou prevádzkou štadióna pre občanov, bezpochyby by to mal financovať štát,“ poznamenal Šinály.
Poslankyňa Izabela Jégh poznamenala, že peniaze, ktoré by mali ísť na štadión, by v meste radšej mohli využiť na dopravné značenie. Podľa poslanca Martina Kuruca, ak by sa mesto na oprave štadióna podieľalo, malo by mať zo športového podujatia aj časť zisku.
Slovenský zväz ľadového hokeja i Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zatiaľ neposkytli svoje stanovisko.