Mestský poslanec Rastislav Tešovič sa vzdal funkcií v dozorných radách

Staré mesto
Foto: ilustračné, pixabay.com

Transparency International Slovensko zverejnilo závažné informácie o čerpaní dotácií, v ktorých figuroval.

Bratislavský mestský poslanec Rastislav Tešovič sa vzdal funkcií v dozorných radách mestských podnikov aj predsedníctva finančnej komisie mestského zastupiteľstva.

Poslanecký klub Team Vallo opustil už v pondelok, ihneď po tom, ako Transparency International Slovensko (TIS) zverejnilo závažné informácie o čerpaní dotácií zo schémy štátnej pandemickej pomoci nájomcom, v ktorých Tešovič figuroval. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Verím, že ministerstvo a ďalšie orgány uvedené dotácie riadne prešetria. K zneužívaniu pravidiel máme nulovú toleranciu a je pre nás mimoriadne dôležité, aby ani podozrenia, ktoré sú s týmto prípadom spojené, nevyvolávali pochybnosti voči mestským podnikom, v ktorých bol poslanec Tešovič doteraz členom dozorných rád,“ uviedol Vallo.

Tešovič v schéme najväčší

Transparency International Slovensko zverejnilo v pondelok 24. mája informáciu o tom, že Rastislav Tešovič je v schéme štátnej pandemickej pomoci nájomcom najväčším prijímateľom spomedzi politikov na Slovensku.

Od ministerstva hospodárstva získal spolu už šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92-tisíc eur. Radí sa tak medzi jedno percento najväčších poberateľov nájomných dotácií vôbec, na úrovni známych maloobchodov či turistických zariadení,“ upozornila organizácia a dodala, že Tešovič pritom riadi len dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.

TIS menuje aj ďalších

Pri dotáciách podľa TIS figuruje aj meno ďalších mestských poslancov – Tomáša Korčeka, Sone Svoreňovej a Radoslava Olekšáka.

Ide o rôzne obchody s nájomným, ktoré spája to, že boli uzavreté tesne pred pandémiou, väčšinou nakoniec ani žiadnu činnosť nerealizovali, no od štátu si vypýtali veľmi slušné dotácie,“ konštatuje TIS a dodáva, že pri otázkach na nájomné dostali od mestských poslancov nepresvedčivé odpovede.

Tešovič s Korčekom už deň po našich otázkach jednu dotáciu za 22-tisíc eur vrátili, vraj si omylom od štátu vypýtali 10-násobne viac, ako chceli,“ dodáva TIS, podľa ktorého si Olekšák napríklad vypýtal 34-tisíc na paintballové centrum v Poprade, o ktorom nik netuší, a Tešovič dostal 19-tisíc za dve kaviarne, na ktorých existenciu si prevádzkari v okolí nevedeli spomenúť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk