Mestský zjazd bude opäť v Bratislave, bezpečnosť je zaistená

World City Downhill Tour 2015, šport, horská cyklistika
SITA

Hlavné mesto Slovenska bude opäť hostiť najlepších horských cyklistov z celého sveta na podujatí Bratislava City Downhill v zjazde z hradného kopca na Rybné námestie pri Dóme svätého Martina.

Podujatie v Bratislave je druhou zastávkou štvordielneho seriálu City Downhill World Tour 2016. Lídrom po februárovom čilskom Valparaíse je Nemec Johannes Fischbach pred Slovákom Filipom Polcom, tretí je Brazílčan Bernardo Cruz. Organizátori pre jazdcov pripravili podobnú trať ako pred rokom, obsahuje však niekoľko zmien.

„Niektoré sekcie sme sťažili, iné zľahčili. Máme nové prekážky, tentoraz sme vypustili obávaný ‚wallride‘. Štart je z rampy vo výške 4,5 metra na hradnom nádvorí,“ povedal deň pred pretekmi spoluorganizátor Filip Polc.

Začiatok akcie je naplánovaný na 9. hodinu, po tréningoch budú nasledovať od 14.30 hod. kvalifikačné jazdy a o dve hodiny neskôr sa začne finále. Fanúšikovia a diváci sa majú na čo tešiť, usporiadatelia pre nich pripravili mnoho sprievodných akcií a súťaží.

Po bratislavskom podujatí sa koncom septembra uskutočnia preteky v španielskom Bilbau a tradičným vyvrcholením bude v októbri mexické Taxco. Spomenutý Filip Polc je celkovým víťazom úvodných dvoch ročníkov celého seriálu. „Niekoľko jazdcov sa nám zranilo, každý víkend sú totiž nejaké preteky. Najlepšia päťka jazdcov tu však nechýba. Máme aj dobrých pretekárov z Gruzínska, ktorí za mnou veľa nezaostávajú,“ povedal 34-ročný Pezinčan.

V súvislosti s bratislavským mestským zjazdom všetkých máta predchádzajúci ročník, keď v júni 2015 preteky v hlavnom meste SR museli zrušiť počas finálových jázd pre problémy, ktoré spôsobila veľká skupina ultrapravicových výtržníkov. Počas jazdy Brazílčana Bernarda Cruza vnikli na trať účastníci protestov, okrem divákov či kameramana napadli aj príslušníkov policajných zložiek počas zásahu na Židovskej ulici.

„Neradi na to spomíname. Pred rokom sme sa na poslednú chvíľu dozvedeli o nejakom proteste a patričné zložky nás uisťovali, že žiadne riziko nehrozí. Stalo sa a teraz sme na to pripravení. Vieme o zhode termínov a urobili sme patričné opatrenia. Máme bezpečnostnú službu, pomoc prisľúbili mestská aj štátna polícia. Myslím si, že by nemal vzniknúť problém s našimi pretekmi,“ povedal Polc.

„Bolo to niečo šialené. Stalo sa to presne počas mojej jazdy, vo veľkej rýchlosti na hradných schodoch som sa dostal do veľkého davu. Keď som si uvedomil, čo sa asi deje, chytil som rýchlo bicykel na ramená a utekal späť na hrad. Vtedy som prvýkrát počas pretekov bežal hore kopcom s bicyklom v rukách,“ zaspomínal si na udalosti spred roka Bernardo Cruz.

Poradie seriálu City Downhill World Tour 2016 v mestskom zjazde horských cyklistov (po 1. zo 4 pretekov): 1. Johannes Fischbach (Nem.) 25 bodov, 2. Filip Polc (SR) 20, 3. Bernardo Cruz (Braz.) 16.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk