Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren salvator
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: maps.google.com
29. mája 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Mestu sa vráti do výlučného vlastníctva ikonická stavba Lekárne u Salvátora

Magistrát chce priestor budovy v historickom centre zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti.

Bratislava získa historickú budovu Lekárne u Salvátora do vlastných rúk. Poslanci trojpätinovou väčšinou na mestskom zastupiteľstve schválili návrh na zámenu a predaj nehnuteľností, vďaka ktorému sa mestu vráti do výlučného vlastníctva ikonická stavba, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

Hlavné mesto má záujem budovu zrekonštruovať a získať aj mobiliár s cieľom čo najvernejšie zachovať unikátny genius loci tohto miesta,“ uviedlo mesto. „Naším hlavným cieľom je sprístupniť tento priestor opäť verejnosti, či už s pôvodným mobiliárom, alebo jeho kópiou,“ povedal primátor Matúš Vallo.

Zámena nehnuteľností

Polovica budovy lekárne je vo vlastníctve mesta, druhá polovica je v rukách súkromného vlastníka, ktorým je aktuálne spoločnosť Forespo Helios 2, a. s.

Výmera celej stavby je 242 metrov štvorcových a cena za 50-percentný podiel bola znaleckým posudkom určená na 372 758,44 eura,“ uviedlo mesto. Budovu Lekárne Salvátor získa Bratislava do vlastníctva zámenou za nebytový priestor na Panskej ulici 2 a predajom rozostavaného skeletu vodojemu z 80-tych rokov v mestskej časti Devín.

Rozdiel v hodnotách zamieňaných nehnuteľností spolu s predávanou nehnuteľnosťou predstavuje sumu 488,78 eura v prospech hlavného mesta.

Zároveň bude predajom skeletu vodojemu z 80-tych rokov ukončený súdny spor vedený voči hlavnému mestu o zaplatenie 63 248,71 eura s príslušenstvom s podmienkou, že vlastníci pozemkov (spoločnosť Lomnická, s.r.o. a spoločnosť KPRHT 4, s. r. o.) sa vzdajú všetkých finančných nárokov voči hlavnému mestu vyplývajúcich z daného súdneho sporu,“ uzavrelo mesto.

Potrebuje rekonštrukciu

Budova Lekárne u Salvátora už roky chátra a nutne potrebuje rekonštrukciu. Patrí medzi najfotografovanejšie objekty v historickom centre mesta. Dal ju postaviť známy lekárnik Rudolf Adler v roku 1904 firmou Kittler a Gratzl, ktorá stavala napríklad aj kúpele Grössling.

Lekáreň fungovala nepretržite počas monarchie, Československej republiky, vojnového Slovenského štátu aj počas socializmu. Jej činnosť ukončila v roku 1995 reštitúcia. Následnými prevodmi majetku a nedohodou s mestom bol z budovy odvezený aj historický a hodnotný mobiliár z 18. storočia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X