Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bezdomovci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. januára 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Meteorológovia hlásia na najbližšie dni mrazy, nocľahárne sú pripravené prijať viac ľudí

V prípade dlhodobejších tuhých mrazov pomôže aj mesto, pre ľudí bez domova je pripravené postaviť stanový tábor či dohodnúť so železnicami dočasné otvorenie čakární.

Ľudia bez strechy nad hlavou sa môžu uchýliť napríklad do nocľahárne Mea Culpa na Hradskej ulici, ktorú prevádzkuje hlavné mesto. Kapacita zariadenia je 36 lôžok, no v prípade potreby vedia prichýliť až 45 ľudí. Podľa vedúceho nocľahárne Róberta Kováča je v zariadení ešte stále dosť miest. V zariadení však platí nulová tolerancia, ľudí pod vplyvom alkoholu či drog nevpustia.

Dostatok miesta je ešte aj v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia De Paul Slovensko. V zariadení s kapacitou 200 lôžok je zatiaľ 180 klientov, v prípade potreby vedia kapacitu zvýšiť ešte o 70 až 80 miest.

„Neziskové organizácie a občianske združenia pomôžu tiež terénnou prácou, vyhľadávaním ľudí bez domova či ich prípadným zvážaním do zriadených nocľahární a denných stacionárov,“ hovorí za hlavné mesto hovorkyňa Ivana Skokanová. Ak by navýšené kapacity nestačili alebo by sa mrazy dlhodobo držali pod -10 stupňov Celzia, mesto je pripravené postaviť pre ľudí bez domova stanový tábor.

„Komunikoval som s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom o pomoci pri zriaďovaní takéhoto stanového tábora. Ministerstvo je pripravené mestu pomôcť. Oslovil som s prosbou o spoluprácu aj vedenie Železníc Slovenskej republiky. Veľmi by totiž pomohlo, ak by boli železničné stanice a čakárne dočasne otvorené aj pre ľudí bez domova,“ hovorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý sa v piatok 15. januára stretol so zástupcami organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova, aby spoločne nastavili systém spolupráce a pomoci ľuďom bez domova počas mrazivých dní.

Meteorológovia hlásia na nadchádzajúce dni mrazivé počasie, zima bude najmä v noci. Najbližšie dve noci môže teplota klesnúť v Bratislave na -8 až -10 stupňov Celzia. Chladno bude aj cez deň, na utorok meteorológovia hlásia -3 až -1 stupeň Celzia, v stredu má byť 0 až -2. Bratislavská radnica tvrdí, že situáciu s ľuďmi bez domova počas mrazivých dní monitoruje. Pripravení pomôcť sú napríklad aj mestskí policajti, ktorí vedia ľuďom bez domova poradiť, kde sa môžu pred mrazmi ukryť či v urgentných prípadoch ich do nocľahárne priamo odviezť.

Hlavné mesto je tiež jedným z partnerov Mobilnej ošetrovne, ktorú zriaďuje nezisková organizácia Domov sv. Jána z Boha. Ošetrovňa je tiež jednou z variant sociálnej pomoci, pracovníci rehole vedia ľudí bez domova ošetriť či v prípade potreby aj zvážať do zariadení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X