Meteorológovia varujú: Štartujú tropické teploty a Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa

horucavy-teplo-slnko-pocasie-vystraha-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Nie len do Bratislavy mieria poriadne horúčavy. SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa na popoludnie v utorok 11. júna.

Séria tropických dní odštartovala v pondelok, teploty dosahujú 33 °C. Ako ďalej informuje iMeteo.sk, začal sa k nám dostávať teplý vzduch od juhu. „Tridsiatky teploty pokoria najmä na juhu územia. V priebehu týždňa však teploty nad 30 °C vystúpia aj na severe. Na našom území bude každým dňom o nejaký ten stupeň teplejšie. Počas tohto týždňa sa teploty aj na našom území vyšplhajú nad hranicu 35 °C,“ uvádza iMeteo.sk.

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami v šiestich krajoch. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa okrem Bratislavského aj v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji na utorok 11. júna od 15.00 do 18.00 hod. V jednotlivých okresoch sa tak ojedinele očakáva maximálna teplota vzduchu 33 °C.

Najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. V tejto ročnej dobe a oblasti nie je nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ. Táto výstraha bude platiť v rovnakom čase aj v stredu 12. júna, pričom vysoké teploty možno okrem spomínaných šiestich krajov očakávať aj v Trenčianskom kraji. V stredu by teplota mohla dosiahnuť 34 °C.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus. Platí však, že najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. Počas horúcich dní treba dbať na prevenciu. Od 11.00 do 15.00 hod. je vhodnejšie zdržiavať sa v interiéri a nevystavovať sa slnečným lúčom. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, vhodná je pokrývka hlavy a ľahký odev.

K dôležitým zásadám počas horúcich dní patrí dostatočný pitný režim, najmä v prípade seniorov, ktorí majú znížený pocit smädu a zabúdajú piť. Pre všetky vekové kategórie platí, že tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk