Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michalská brána s Michalskou vežou je v Bratislave, turistami vyhľadávanou stavbou, pochádza zo stredovekého opevnenia mesta, jej základy boli postavené v 14. storočí. Bratislava, 29. júl 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: archívne, SITA
21. novembra 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Michalská veža prejde rekonštrukciou v cene za viac ako milión eur, magistrát vybral zhotoviteľa

Rekonštrukčné práce na pamiatkovo chránenom objekte v historickom centre budú trvať 18 mesiacov.

Magistrát Bratislavy vybral zhotoviteľa rekonštrukcie Michalskej veže za viac ako milión eur. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Predmetom zákazky sú stavebné, montážne, reštaurátorské a umelecko-remeselné práce obnovy na historickom pamiatkovo chránenom objekte Michalskej veže,“ uvádza sa v oznámení. Mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásil verejnú súťaž na rekonštrukciu približne pred dvoma mesiacmi.

Zhotoviteľom sa stala spoločnosť Pamarch z Nitry, s ktorou mesto podpísalo zmluvu 12. novembra. Lehota na ukončenie prác je do 18 mesiacov od odovzdania staveniska. Zmluvná hodnota zákazky je 1 121 487 eur bez DPH.

Národná kultúrna pamiatka

Objekt Michalskej veže je národná kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa v historickom centre Bratislavy ako pozostatok bývalého mestského opevnenia.

Výška veže je zhruba 51 metrov, má sedem verejnosti prístupných podlaží, vyhliadkovú ochodzu a plechovú kopulovitú strechu.

V exteriéri a interiéri objektu sa nachádzajú pamiatkovo chránené prvky, ktoré budú predmetom reštaurovania alebo umelecko-remeselnej obnovy,“ uvádza GIB.

Predchádzajúca obnova

Predchádzajúca pamiatková obnova Michalskej veže bola realizovaná v 70. rokoch 20. storočia. „V súčasnosti je Michalská veža dôsledkom zanedbanej údržby a uplynutím životnosti infraštruktúry budovy v zlom technickom stave, je nevyhnutná jej celková rekonštrukcia a pamiatková obnova,“ dodáva GIB.

Objekt je využívaný ako muzeálna expozícia Múzea mesta Bratislavy, jeho využite po obnove sa nezmení.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X