Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michalská brána s Michalskou vežou je v Bratislave, turistami vyhľadávanou stavbou, pochádza zo stredovekého opevnenia mesta, jej základy boli postavené v 14. storočí. Bratislava, 29. júl 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: archívne, SITA
2. októbra 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Michalskú vežu obnovia, jej rekonstrukcia bude stáť približne 1,3 milióna eur

Generálny investor Bratislavy vyhlásil súťaž na obnovu Národnej kultúrnej pamiatky.

Michalskú vežu v bratislavskom Starom Meste čaká rekonštrukcia za 1,3 milióna eur. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, v ktorom Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásil súťaž na stavebné a reštaurátorské práce.

Predmetom zákazky je uskutočnenie stavebných, montážnych, reštaurátorských a umelecko-remeselných prác pamiatkovej obnovy na historickom pamiatkovo chránenom objekte Michalskej veže,“ uvádza sa v oznámení ÚVO.

Predpokladaná hodnota zákazky je 1 312 670 eur bez DPH a termín na predkladanie žiadostí o účasť v súťaži je 22. október. Práce majú byť ukončené do 18-tich mesiacov od podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom.

Pamiatková obnova

Objekt Michalskej veže je národná kultúrna pamiatka, nachádza sa v centre pešej zóny ako pozostatok bývalého mestského opevnenia. Výška veže je cca 51 m, má sedem verejnosti prístupných podlaží, vyhliadkovú ochodzu a plechovú kopulovitú strechu.

V exteriéri a interiéri objektu sa nachádzajú pamiatkovo chránené prvky, ktoré budú predmetom reštaurovania alebo umelecko-remeselnej obnovy,“ uvádza GIB a dodáva, že predchádzajúca pamiatková obnova Michalskej veže bola realizovaná v sedemdesiatych rokoch 20. storočia.

V súčasnosti je Michalská veža dôsledkom zanedbanej údržby a uplynutím životnosti infraštruktúry budovy v zlom technickom stave, je nevyhnutná jej celková rekonštrukcia a pamiatková obnova,“ doplnil GIB. Objekt je využívaný ako muzeálna expozícia Múzea mesta Bratislavy, jeho využite po obnove sa nezmení.

Mestská organizácia

Generálny investor Bratislavy je mestská organizácia, ktorá zabezpečuje činnosti v rámci životného cyklu stavieb (najmä komunikácií, svetelných signalizácií, nadchodov a chodníkov) od majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov, cez prípravu vstupných podkladov, zabezpečenie financovania stavieb, organizovanie verejného obstarávania, projektovej prípravy stavby pre územné a stavebné konanie, až po zabezpečenie realizácie stavieb vrátane technického dozoru.

Zodpovedá tiež za prevádzku, údržbu, obnovu a výstavbu fontán, pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X