Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miestny úrad Nové Mesto, Junácka 1
Foto: ilustračné, maps.google.sk
6. decembra 2019 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Miestni poslanci Nového Mesta nepodporili projekt Kreatívneho centra za 19 miliónov eur

Na projekt Kreatívneho centra v Novom Meste mali byť použité európske peniaze, prostriedky zo štátneho fondu a jeden milión naň mala minúť aj mestská časť.

Bratislavská mestská časť Nové Mesto nepožiada o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu a zo štátneho rozpočtu pre Kreatívne centrum Bratislava – Nové Mesto vo výške približne 18 miliónov eur.

Rozhodli o tom na poslednom miestnom zastupiteľstve poslanci, z ktorých 13 sa zdržalo hlasovania, dvaja hlasovali proti a dvaja boli za prijatie návrhu. Mestská časť Nové Mesto sa zároveň mala zaviazať k spolufinancovaniu projektu necelým miliónom eur.

Práve to bolo pre niektorých miestnych poslancov ťažiskom problému, prečo návrh nepodporili. Kreatívne centrum chceli predkladatelia projektu umiestniť do budovy Vernosť, ktorá je v súčasnosti v nevyhovujúcom stave. Medzi diskutujúcimi miestnymi poslancami odzneli sťažnosti na „nedopracovaný projekt“, poslanci sa taktiež dožadovali dopracovania alternatívneho miesta pôsobenia Kreatívneho centra v budove bývalej Konskej železnice.

Kreatívne centrum

Projekt kreatívneho centra pozostával z budovania jeho štruktúry vrátane vybavenia technológiami, poskytovania špeciálnych služieb kreatívneho centra a v poslednej fáze z podpory dopytu po kreatívnej tvorbe.

Z celkových výdavkov vo výške takmer 19 miliónov eur malo ísť 80 percent na budovanie infraštruktúry a zvyšných 20 percent na činnosti a prevádzku centra. Mestská časť potrebuje na samotnú prestavbu budovy a na technológie s vybavením takmer 15 miliónov eur.

Ďalších 3,7 milióna eur potrebuje na obstaranie služieb, spotrebného materiálu a vyplatenie miezd jednotlivým zamestnancom budúceho Kreatívneho centra. Z komerčnej činnosti chceli v budúcnosti tvoriť fond pre budúce fungovanie centra.

Výdavky na mzdy

Čo sa týka financovania činnosti budúceho Kreatívneho centra, uvedené výdavky v materiáli boli vo výške takmer milión eur. Medzi týmito výdavkami je napríklad mzda riaditeľa Kreatívneho centra, ktorú vyčíslili na takmer tritisíc eur mesačne.

O niečo menej, asi 2 700 eur, tvoria v rozpočte centra mesačné mzdové náklady na pozíciu marketingového manažéra. Náklady na položku „518 ostatné služby“ vzťahujúce sa na služby právneho poradcu v rozpočte vyčíslili na 3 460 eur mesačne, čo je o 280 eur menej ako plat samotného starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého.

Rekonštrukcia budovy

Okrem rekonštrukcie budovy Vernosť v prípade schválenia nenávratného finančného príspevku mohlo pribudnúť aj parkovisko pri budove, multifunkčná sála pre 190 ľudí, dvakrát väčšia knižnica, výstavný priestor, kaviareň, denné centrum pre seniorov a priestor pre šport a fitnes.

Podaním žiadosti na Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) získame aj nájomné byty. Žiadosť máme pripravenú na predloženie k februáru 2020. Budú financované prostredníctvom úveru vo výške 90 percent a z desiatich percent dotáciou,“ napísali v neschválenom materiáli.

Materiál, ktorý dostali miestni poslanci na prerokovanie, obsahuje aj časový harmonogram. Ešte v decembri tohto roka chceli vytvoriť projektový tím. Začiatkom budúceho roka mali vytvoriť štruktúry Kreatívneho centra a v marci 2020 očakávali rozhodnutie o žiadosti o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Začiatok činnosti Kreatívneho centra odhadovali na júl 2020.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X