Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
technopol petržalka miestny urad stretnutia starosta zastupitelstvo poslanci
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org

Miestni poslanci žiadajú zvolať mimoriadne zastupiteľstvo: V Petržalke odstupuje 21 riaditeliek materských škôl

V bratislavskej mestskej časti Petržalka odstupuje 21 z 24 riaditeliek materských škôl.

Svoje rozhodnutie oznámili na miestnom úrade v Petržalke a dôvodom je neprimeraný nátlak vedenia metskej časti, ktoré zasahuje do ich kompetencií, nabáda na protiprávne konanie, vytvára právnu neistotu a kriminalizuje ich v očiach verejnosti. Uviedli to v tlačovej správe riaditeľky petržalských materských škôl.

Ako uviedla miestna poslankyňa Iveta Plšeková, starosta mal tiež riaditeľky nabádať k porušovaniu zákonov, keď na nich robil nátlak, aby prijímali len deti, ktorých rodičia majú trvalý pobyt na území Petržalky. Pre riaditeľky petržalských škôlok je takéto konanie starostu neprijateľné, preto hromadne odstupujú z funkcií.

Riaditeľky podľa starostu vedeli o zmenách vopred

Starosta mestskej časti Ján Hrčka v reakcii na vyjadrenia o kriminalizácii riaditeliek uviedol, že nikdy nehovoril o korupcii a nemyslí si, že riaditeľky berú úplatky, aby prijímali deti do materských škôl. „Riaditeľky vedeli vopred, že chcem znížiť počet materských škôl. Deklaroval som to už predtým, že to chcem meniť. Chceli sme to meniť postupne, ale budeme musieť asi nejaké veci urýchliť,“ dodal Hrčka.

Mne sa nepáči, že riaditeľky môžu rozhodovať, ako chcú a nemusia prijímať petržalské deti. Nepáči sa mi to, ale musím to rešpektovať. Ale rovnako si myslím, že každý by mal rešpektovať právo mestskej časti stanoviť poplatok a odpustiť ho tomu, komu uzná za vhodné,“ uviedol Hrčka.

Hrčka chce zaviesť kritéria pre prijímanie detí do materských škôl

Poslanecký klub Mladá Petržalka & nezávislí žiada starostu Jána Hrčku, aby zvolal mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva kvôli vážnej situácii v materských školách na území mestskej časti, ktorú svojím nekompetentným konaním spôsobil.

Arogantná a nekompetentná politika starostu Hrčku ochromila fungovanie materských škôl v mestskej časti, preto sme začali zbierať podpisy poslancov na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, kde sa musí táto vážna situácia riešiť,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Mladá Petržalka & nezávislí Juraj Kríž.

Starosta mestskej časti Ján Hrčka prišiel s novým návrhom Všeobecno-záväzného nariadenia, ktoré by malo zaviesť kritéria pre prijímanie detí do materských škôl. V snahe uprednostniť deti ľudí s trvalým pobytom v mestskej časti chce zaviesť poplatok za miesto v materskej škole 300 eur pre všetkých rodičov s tým, že rodičom s trvalým pobytom by mestská časť poplatok refundovala. Tento návrh však poslanci odmietajú ako neefektívny, administratívne nezvládnuteľný, ba až protiústavný.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X