Miestny poslanec Martin Borguľa spustil výzvu, aby plot z Hviezdoslavovho námestia zmizol

Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
ilustračné: SITA

Bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa spustil v stredu výzvu s názvom Hovoríme nie plotu na Hviezdoslavovom námestí, docieliť ňou chce, aby bezpečnostný plot spred ambasády konečne zmizol.

Poslanec proti nemu bojuje už dlhodobo, výzvu s vyzbieranými podpismi chce odovzdať americkému veľvyslancovi na Slovensku. Informoval o tom na dnešnom brífingu pred americkou ambasádou v hlavnom meste SR Bratislave. Obyvatelia a všetci tí, ktorým sa plot nepáči, môžu výzvu podpísať v uliciach mesta alebo online TU.

Plotom pred americkou ambasádou sa v apríli zaoberalo bratislavské mestské zastupiteľstvo, poslanci opäť neschválil prenájom pozemkov na Hviezdoslavovom námestí, na ktorých stojí bezpečnostný plot pred americkým veľvyslanectvom. Aj napriek tomuto rozhodnutiu zastupiteľstva však plot z námestia tak rýchlo nezmizne, pretože podľa Viedenského dohovoru je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch bez ohľadu na vlastníctvo. „Chápem každého, komu sa ten plot nepáči, nepáči sa ani mne. Problém je, že my sme mali rozhodnúť o nájme pozemku, nie o plote. Za prenájom pozemku pod plotom sme mohli získať nie malé peniaze,“ spomenula po hlasovaní námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková. Naposledy zastupiteľstvo neschválilo nájom americkej ambasáde vo februári.

Borguľa spomenul aj to, že staromestský stavebný úrad predĺžil Veľvyslanectvu USA na Slovensku lehotu na predloženie dokumentov o deväťdesiat dní. Okrem iného majú preukázať aj doklad, ktorý ukáže ich vzťah k pozemkom na Hviezdoslavovom námestí. „Ak americká strana v danej lehote dokumenty nepredloží, mali by plot odstrániť,“ uvádza Borguľa. Ambasáda koncom apríla vo svojom stanovisku uviedla, že s bratislavským magistrátom sú stále v kontakte a na riešení problému chcú spolupracovať. Pre nové sídlo americkej ambasády už majú nové miesto. Americké ministerstvo zahraničných vecí si vybralo pozemok, nová ambasáda by mohla byť v blízkosti nového Slovenského národného divadla v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk