Mimovládne organizácie lobujú za plnú zdravotnú starostlivosť pre ľudí bez domova

Vakcinacie bezdomovcov pomoc ilustracna foto gi.jpg
Ilustračná foto : Gettyimages

Mimovládne organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova volajú po legislatívnych zmenách, ktoré by v súlade s Ústavou SR zaistili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti ľuďom bez domova.

Väčšinou zdravotná starostlivosť nie je dostupná pre dlhy na zdravotnom poistení a ďalšie legislatívne prekážky. Skupina mimovládnych organizácií, v ktorej sú Equita, Proti prúdu, Depaul Slovensko, Kresťania v mesta a Domov sv. Jána z Boha, sa rozhodli na túto situáciu upozorniť prostredníctvom série očkovacích akcií v teréne.

Od začiatku roka zdravotnú pomoc tak poskytli už viac ako 150 ľuďom bez domova. „Je vynikajúce, že sa nám darí spájať ľudí bez domova a zdravotnú starostlivosť formou takýchto akcií. Ale potrebné sú systematické zmeny, ktoré umožnia plnú starostlivosť pre všetkých občanov Slovenska,“ uviedla v tlačovej správe Nina Beňová z OZ Proti prúdu. Skupina mimovládnych organizácií preto začína pracovať s Ministerstvom zdravotníctva SR na návrhoch legislatívnych zmien, ktoré by plnú zdravotnú starostlivosť zabezpečili.

Ľuďom bez domova ponúkajú očkovanie ako prevenciu už rok. Táto skúsenosť podľa skupiny mimovládok vyvracia stereotypný pohľad na ľudí bez domova ako na ľudí, ktorí o zdravie nedbajú alebo si ho dokonca vedome poškodzujú.

Naopak, zachovanie zdravia je pre človeka bez domova predpokladom prežitia v chlade, strese, hlade a spoločenskom vylúčení. Vidieť to aj z toho, že účasť na akciách rastie. „Zúčastniť sa na zdravotnej starostlivosti je pre ľudí trpiacich vylúčením otázkou prijateľnosti a dôvery v poskytovateľa. Naši klienti majú, žiaľ, veľa zlých skúseností a strachu zo zdravotníckych zariadení,“ povedala Nikoleta Bedušová z OZ Odyseus.

Očkovanie zastrešilo občianske združenie Equita v spolupráci s organizáciami Proti prúdu, Kresťania v meste, Vagus a OZ Odyseus. Proti chrípke sa dal zaočkovať takmer každý človek bez domova, ktorému to ponúkli. „Ľudia berú očkovanie proti chrípke ako zbytočnosť, ale ľuďom bez domova skutočne môže zachrániť život. Naši klienti si to dobre uvedomujú,“ uviedol Ivan Vojtech, člen skupiny lekárov – dobrovoľníkov, ktorí navštevujú miesta, kde sa ľudia bez domova zdržiavajú.

V dňoch 24. a 25. októbra v Bratislave zaočkovali ďalších 55 ľudí, ktorí by bez podpory mimovládnych organizácií k tomuto ochrannému úkonu nemali prístup. Proti hepatitíde typu A aj B tentokrát zaočkovali klientov občianskeho združenia Odyseus v lokalite sídliska Pentagon. Druhýkrát proti hepatitíde typu A boli preočkovaní ľudia na bratislavskom Zátiší, ktorým preočkovanie už zabezpečí dlhodobú ochranu proti tomuto ochoreniu. Všetkým záujemcom ponúkli aj očkovanie proti chrípke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk