Ministerstvo hospodárstva môže zrekonštruovať komplex budov na Mierovej ulici

Mierova hranicna maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Cena rekonštrukcie by sa mala pohybovať na úrovni 25,5 mil. eur, jej reálnu výšku však určí až verejné obstarávanie.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) bude môcť zrekonštruovať komplex svojich budov na Mierovej ulici v Bratislave. So začatím obstarávania stavby súhlasila vláda. Podľa zverejneného materiálu by sa cena rekonštrukcie mala pohybovať na úrovni 25,5 mil. eur.

Ako pre agentúru SITA ešte v polovici septembra uviedol hovorca rezortu Maroš Stano, reálnu cenu však vygeneruje až verejné obstarávanie, a to prostredníctvom najnižšej predloženej cenovej ponuky. Ministerstvo má na tento účel vyhradené potrebné finančné prostriedky.

V súvislosti s rekonštrukciou sa už uskutočnil tzv. energetický audit, obstarala sa architektonická štúdia, pripravila sa dokumentácia a podala sa žiadosť o vykonanie štátnej expertízy stavebného zámeru.

Desiatky rokov staré budovy

Rezort hospodárstva považuje súčasný stav budov z technického hľadiska za nevyhovujúci. „Stav použitých stavebných, konštrukčných a ostatných fasádnych i interiérových materiálov je na kritickej úrovni, morálne zastaraný a neplní ani len minimálne požiadavky v súčasnosti platných technických noriem,“ uvádza sa v materiáli.

Rekonštrukcia objektov, ktoré chce ministerstvo využívať pre vlastnú potrebu, by sa mala začať v roku 2020 a trvať dva roky. Po jej ukončení sa zvýši počet pracovných miest v komplexe zo súčasných 440 na 634.

Administratívne budovy na Mierovej ulici majú podľa zverejnených údajov približne 43 rokov. Od roku 1998 je ich vlastníkom a správcom MH SR. Predchádzajúci správca neinvestoval ani do údržby ani do modernizácie objektov, rezort následne pristúpil v rámci obmedzených finančných prostriedkov iba k riešeniu havarijných prípadov.

Havarijný stav budov

Celkový stav budov tak podľa neho vykazuje značnú opotrebovanosť. Prejavujú sa rôzne poruchy materiálov a konštrukcií, obvodový plášť obsahuje v súčasnosti zakázané komponenty, azbestové platne, niektoré technické inštalácie sú v havarijnom stave.

Súčasťou plánovanej rekonštrukcie bude okrem iného kompletná výmena obvodového plášťa a strešných krytín, zateplenie budov, ako aj úprava vonkajších spevnených plôch. Vymenené budú okná i výťahy, plánuje sa úprava priečok, podláh, stien a stropov. Kompletnou rekonštrukciou prejdú aj všetky hygienické zariadenia.

Opravy si vyžaduje aj celý systém vykurovania, chladenia a úpravy vzduchu. Chystá sa aj kompletná výmena rozvodov zdravotechnických inštalácií a elektroinštalácií.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom