Ministerstvo má povinnosť pokračovať s prácami na dokončení sanácie vrakunskej skládky

Vrakuna skladka zitny ostrov chemicke zavody.jpg
Foto: archívne, bratislavskykraj.sk

Nemá zmysel špekulovať čo a ako sa malo spraviť. Dnes musíme všetku energiu investovať do opätovného naštartovania sanácie.

Vláda na rokovaní uložila povinnosť ministerstvu životného prostredia pokračovať v opatreniach nevyhnutných pre dokončenie sanácie skládky vo Vrakuni. Ministerstvo bude pokračovať v projekte enkapsulácie, čo znamená, že bude budovať tesniace steny a čistiť podzemné vody.

Sanácia environmentálnych záťaží nie je oblasť, v ktorej si môžeme dovoliť len kúriť a svietiť. Od prvého dňa môjho nástupu na rezort intenzívne riešime, ako odstraňovanie toxického dedičstva opäť naštartovať. Ide o ochranu zdravia ľudí. To musí byť pre každú vládu absolútnou prioritou,“ podotkol minister životného prostredia Milan Chrenko.

Nové vedenie rezortu podnikalo kroky na oživenie projektu sanácie záťaže vo Vrakuni. Podľa rezortu na financovanie sanácie už nie je možné využiť pripravené prostriedky z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ministerstvo chce zaistiť financovanie cez Program Slovensko 2021 – 2027.

Toto leto mali vo Vrakuni končiť sanačné práce. Dnes nemá zmysel špekulovať čo a ako sa malo spraviť. Dnes musíme všetku energiu investovať do opätovného naštartovania sanácie. Obyvatelia bratislavského regiónu už čakajú príliš dlho a nezaujíma ich, kto čo urobil alebo neurobil. Plným právom ich zaujíma len výsledok,“ doplnil Milan Chrenko.

Ak pôjde všetko podľa plánov, s prácami bude možné začať po zaistení financovania a doriešení právneho vzťahu k dotknutým pozemkom. Sanačné práce by mali trvať približne tri roky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk