Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Rázsochy
ilustračné: SITA
30. januára 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Ministerstvo vypíše verejnú súťaž na búranie skeletu nemocnice na Rázsochách

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR štartuje verejnú súťaž na dodávateľa búracích prác skeletu nedostavaného objektu nemocnice s poliklinikou v lokalite Rázsochy. Ako v tlačovej správe informovalo, prvým krokom bude už v najbližších dňoch zverejnenie predbežného oznámenia vo vestníku verejného obstarávania.

Predpokladaná hodnota nadlimitnej zákazky je 17 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Víťaz súťaže bude povinný okrem najnižšej ceny za búranie ponúknuť aj recykláciu stavebného odpadu a jeho opätovné využitie.

Na rozhodnutie o búraní nemocnice na Rázsochách malo podľa ministerstva vplyv viacero faktorov, ktoré vyplynuli z prípravných trhových konzultácií aj zo statického prieskumu stavby. „Pôvodne sme uvažovali nad využitím aspoň časti skeletu. Avšak absolútna väčšina potenciálnych partnerov pri príprave projektu novej nemocnice označila v rámci prípravných trhových konzultácií existujúcu stavbu ako nevhodnú pre budúce efektívne prevádzkovanie nemocnice,“ odôvodnil minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Nepoužiteľný existujúci skelet

V rámci predprojektovej prípravy Nemocnice Rázsochy existujúcu konštrukciu zhodnotili z hľadiska jej budúcej funkčnej spôsobilosti na úrovni bezpečnosti, trvalo udržateľných funkčných vlastností a dispozičnej flexibility budovy. „Statickým prieskumom bolo na hornej stavbe existujúcej konštrukcie zaznamenané množstvo špecifických porúch a chýb, ktoré zásadným spôsobom znižujú mieru jej spoľahlivosti z hľadiska bezpečnosti, trvanlivosti a použiteľnosti. Ďalším podrobným šetrením boli skúšky únosnosti stropných predpätých panelov, ktoré vykázali vysokú mieru variability výsledkov, z dôvodu korózie predpínacej výstuže,“ odôvodnilo ministerstvo.

„Ak by sme sa akokoľvek pokúšali využiť existujúci skelet, tak len za cenu neúmerne vysokých nákladov na sanáciu porúch a nedostatkov. Z ekonomického hľadiska by to bolo nezmyselné a nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov. Likvidácia starého skeletu teda vyplynula zo všetkých týchto zistení ako jediná alternatíva,“ dodal Drucker.

MZ SR predpokladá, že búracie práce začnú v treťom kvartáli tohto roka. Paralelne s tým začnú procesy projekčnej prípravy a inžinierskych činností. V priebehu obstarávania na búracie práce MZ SR plánuje vyhlásiť aj verejnú súťaž na projekt novej nemocnice. Výstavba novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách by sa mohla odštartovať v roku 2021.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X